Dobrá nálada přichází z kuchyně!

Pochmurnější počasí, méně sluníčka a výrazně kratší dny. Toto období je náročné po všech stránkách, mimo jiné i na psychiku. Co s tím? Máme pro vás super tip. Naši náladu mohou ovlivnit potraviny, které konzumujeme. Je proto důležité vědět, které nás povzbudí a které naopak mají na náš organismus špatný vliv. Rozhodně totiž nemusejí být jen nezdravé pochutiny, jako jsou sladkosti nebo třeba chipsy.
Mohou za smutek
Opakem jsou pokrmy plné cukrů a tuků a s minimem vlákniny, které jsou průmyslově zpracované. Obsahují umělá barviva, emulgátory, kypřidla, konzervanty nebo ztužovadla. „Čím více jsou potraviny průmyslově zpracovány, tím horší účinky na tělo mají. Neposkytují potřebné látky, naopak organismus zbytečně ztěžují. Tzv. superzpracované potraviny mají dokonce podobný dopad jako kouření,“ dodává Mgr. Šrámková s tím, že jde hlavně o jídla z fastoodů, polotovary, mražené hotovky a podobně. Bílá mouka a produkty z ní také nejsou žádné terno, protože obsahují lepek, který má tendenci usazovat se na stěnách střev a ničit střevní mikrobiom. Ani některá dochucovadla, který se tváří jako zdravá, nepřináší tělu ani duši žádný užitek. Jako příklad můžeme uvést třeba umělé sladidlo aspartam, které může způsobovat deprese a panické záchvaty. Letos v létě ho navíc světová zdravotnická organice WHO označila za potencionálně rakovinotvorné. Za bezpečnou výbor považuje maximální denní dávku ve výši 40 miligramů na kilogram váhy spotřebitele. „V případě plechovky dietního nápoje s 200 nebo 300 miligramy aspartamu by dospělý člověk, který váží 70 kilogramů, musel vypít devět až 14 plechovek za den, aby se dostal nad přijatelnou denní dávku,“ uvádí orgán WHO v tiskové zprávě.
Voda, možná čaj
To však neznamená, že nám slazené nápoje neškodí, a je jedno, zda jsou plné cukru nebo umělého sladidla. Proto by pitný režim měl být bez debaty tvořen jen vodou, popřípadě neslazeným čajem. „Dnes již můžete koupit i minerálních vody, které obsahují vitamíny a minerály nezbytné pro správnou funkci nervového systému. Vyvarujte se nadměrné konzumaci alkoholu, kávy, příliš slazených nápojů a energetických drinků. Pro zmírnění průvodních vlivů stresu nám mohou pomoci vybrané zdraví prospěšné látky. Vitamin B1 (thiamin) příznivě ovlivňuje normální činnost nervové soustavy a psychickou činnost. B5 neboli kyselina pantothenová hraje ústřední roli v energetickém metabolismu. B6 (pyridoxin) je zase důležitý pro metabolismus aminokyselin, tvorbu hemoglobinu a další pochody v nervovém a imunitním systému. Vhodné je také doplňovat selen, který se podílí na regulaci hormonů štítné žlázy a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Všechny tyto látky obsahuje minerální voda Magnesia Plus Antistress s příchutí manga a meduňky, kterou mohu doporučit. Vychází z přírodní jemně perlivé minerální vody s obsahem přírodního hořčíku a vyváženým poměrem minerálů. Neobsahuje umělá barviva, sladidla ani konzervanty a má nízký obsah cukru, je tak vhodná pro každodenní konzumaci,“ dodává Mgr. Šrámková. S čím bychom to neměli rozhodně přehánět, je káva. U někoho může mít příliš hodně kofeinu negativní dopad na stavy úzkosti, může přivodit potíže se spánkem a únavu.
Celý článek o účincích potravin na naši náladu najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 41.