Praktické kroky k vylepšení klíčových životních oblastí...

Máte pocit, že si s partnerem již nerozumíte, děti vám přerůstají přes hlavu a v práci máte »naloženo«? Zázračné řešení sice neexistuje, ale i drobný impuls stačí k tomu, abyste viděli věci jinak, nebo se konečně rozhodli pro změnu, která vám vnese do života více pohody. Zajímavé postřehy a konkrétní tipy vám přináší koučky z Life Academy, kde se zaměřují na celostní koučink takzvaně ze života pro život.
3 tipy pro zlepšení partnerského vztahu
Naslouchejte si
· V partnerství platí, a to snad více než v jiných životných oblastech, že v případě problému bývá chyba na obou stranách. „Ke zlepšení však překvapivě často stačí změna u jednoho. Mnoho lidí se také domnívá, že když na sobě zapracuje jejich partner, bude zase vše v pořádku. Je to však omyl. Se změnou musíte začít sami u sebe,“ říká koučka Klára Paulová. Příčinou řady nedorozumění v partnerských vztazích bývá často nízké sebevědomí jednoho z nich, nebo dokonce obou. Parter, který si nevěří a neváží si sám sebe, automaticky očekává, že mu tuto hodnotu nahradí ten druhý. Ve skutečnosti to však není na nikom jiném než na vás samotných. Vy byste měli převzít zodpovědnost za svůj psychický stav. Pokud se naučíte vnímat svou hodnotu a zjistíte, co vás dělá šťastnými, budete přirozeně lépe naladění, což se promítne do vztahu k druhým a také do vztahu druhých k vám.
· V běžném každodenním životě je pak důležité naplňovat i své vlastní potřeby. A to přesto, že nejsou shodné s těmi partnerovými. Chcete si vyrazit za kulturou, zatímco partner jde raději na fotbal? Nenuťte ho a jděte do divadla sami či v doprovodu přátel. Nechtějte vždy jen od partnera, aby byl ten, kdo zajistí naplnění vašich potřeb, zapracujte na nich i vy sami. Nepřehazujte na druhé zodpovědnost za to, když se cítíte v nepohodě.
Udělejte si jasno
· Také vzpomínáte, jak skvělé to bylo, když jste spolu začínali? Byli jste k sobě vstřícní, měli jste plány, vše bylo dokonalé. A teď? Máte pocit, že si partner neváží toho, co pro něj děláte, občas ho nepoznáváte. Zkuste však opět začít sami u sebe a uvědomte si, že i vy sami jste někdy vyrazili na rande za programem, který naplňoval představy partnera, nikoli ty vaše. Tehdy jste šli jednoduše proto, že vám stačilo být s ním, a to kdekoliv. Obdivovali jste na něm věci, které vás dnes rozčilují, protože jste je viděli jinou optikou. Dost možná jste přitom potlačovali sami sebe a nyní se divíte, že vás partner bere takové, jací jste se mu v začátcích vztahu jevili.
· Aby nedošlo k mýlce - lidé se v partnerství pochopitelně vyvíjejí. Překonávají spolu spoustu nových okolností, které je formují, ať už jde o příchod dítěte, změnu práce nebo vážné situace týkající se zdraví či peněz. Když si ale uděláte tzv. partnerskou křivku, pravděpodobně zjistíte, že se řada vašich partnerských problémů nevyskytla znenadání, ale že jsou ve vašem vztahu již dlouho, možná od samého počátku. Jen jste jim dosud nevěnovali pozornost. To pochopitelně není důvod k tomu je neřešit a pokračovat v nespokojeném vztahu dál. Možná vám ale toto vědomí pomůže otupit hroty – a místo obviňování a konfliktu začnete hledat konstruktivnější řešení.
O co jde (někam do kolečka k partnerské křivce)
Partnerská křivka popisuje vývoj vztahu v čase vyjádřený tzv. pocitovým číslem. Vypovídá o tom, jak jsme se v našem vztahu cítili na začátku, kdy nám to fungovalo, ale i o tom, kdy přišel zlom či krize. Pocitové číslo se označuje na stupnici 0 až 10, kdy desítka znamená nejkrásnější pocit, který znáte, nula naopak ten nejhorší, jaký jste kdy zažili, přičemž ideální je pohybovat se v hodnotách kolem 8 až 10. Pokud je skóre nižší, je vhodné se zamyslet, co vám ve vztahu chybělo či stále chybí, abyste se cítili lépe. Pak už máte na čem stavět a můžete začít s touto informací pracovat.
Komunikujte kvalitně
· Při výměně názorů bývá jádro problému v tom, že lidé si stojí za svou pravdou a myslí si, že vztahu prospěje, když o ní partnera přesvědčí. A v kombinaci s často zastávaným principem, že nejlepší obrana je útok, pak mívá komunikace dost jednostrannou podobu, v níž každý z partnerů řeší jen sám sebe. Ke zlepšení situace přitom někdy stačí opravdu málo. Naučit se mluvit o svých potřebách, ale i plánech, aby je partner pochopil a nepovažoval je za útok nebo výčitku.
· „Z mé zkušenosti vyplývá, že zvlášť ženy leckdy automaticky očekávají, že jejich muž po mnoha společných letech přeci musí vědět, co si přejí. Pokud se jich ale zeptám »A vy víte, co chce váš muž?«, přiznají si, že to vlastně netuší. To je velmi užitečné zjištění, protože se pak ztrácí role »viníka« a partneři začínají na komunikaci pracovat,“ uvádí Klára Paulová. Pro začátek je dobrým návykem neříkat jen, co si přejete nebo co potřebujete, ale dodávat, proč tomu tak je.
Jak dosáhnout rodinné pohody? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 17.