Ukaž, kde tě bolí...HLAVA

Bolest obvykle vnímáme jako něco, co je nám nepříjemné a co nás omezuje v běžných aktivitách. V dnešní době chápeme bolest jako přítěž, které se potřebujeme rychle zbavit, abychom mohli zase podávat plný výkon. Málo si však si však uvědomujeme, že bolest je důležitým signálem organismu, že něco není v pořádku. Pokud nás něco bolí, neměli bychom to utišit analgetiky, ale v první řadě bychom měli pátrat po příčině. Řadě typů bolesti se dá navíc vyhnout vcelku jednoduše, a to zdravou životosprávu, která v sobě snoubí jídlo, pitný režim, pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu…
1. Tenzní v oblasti čela
Je nejčastějším typem bolesti hlavy, hlava bolí v oblasti čela, a to po obou stranách či celém obvodu. Postižený je citlivý na světlo a hlasité zvuky, bolest nemění svou intenzitu a nepulzuje, trvá obvykle pár hodin až dnů. "Nejčastějším spouštěčem je stres, ale také nedostatek spánku, vynechání jídla, užívání alkoholu, úzkosti a deprese. Deprese je duševní nemoc, a je proto třeba odlišit ji od depresivních stavů,“ říká klinická psycholožka Mgr. Anna Říhová z psychedelické kliniky Psyon a rovnou vyjmenovává hlavní symptomy, které depresi provázejí. „Jsou to přetrvávající smutek, špatná nálada, snížený zájem cokoliv podnikat nebo absence radosti z oblíbených aktivit, pokles energie, zvýšená únava a celkově snížený elán,“ vyjmenovává psycholožka a dodává, že ji mohou provázet i bolesti hlavy.
2. Migréna (pulzní bolest až poloviny obličeje)
Spouštěčem je biochemický proces v mozku. Častěji migrénou trpí ženy (cca 15 % žen trpí migrénou). Předzvěstí je tzv. aura, kdy postižený mívá rozostřené vidění, poruchy zorného pole, řeči a brnění v končetinách. Pak nastupuje střední až intenzivní bolest hlavy, která může intenzitu i měnit, bolest pulsuje, přidává se nevolnost, zvracení, světloplachost, citlivost na hlasité zvuky. Záchvat migrény trvá obvykle pár hodin až tři dny. Podle posledních výzkumů může být migréna dědičná, ale existuje i mnoho dalších faktorů, které ji způsobují. U žen to mohou být například hormonální změny, dále nedostatek nebo přebytek spánku, užívání alkoholu a kouření, spouštěčem může být i vystavení silným pachům či konzumace některých potravin. Migréna může souviset také se zánětem zubů.
3. V oblasti čela a nosních dutin
Tupé pulsující bolesti za čelem a v obličeji (tzv. sinusitidy), které se mohou horšit při náklonu hlavy dopředu nebo ke straně, bývají způsobeny nachlazením a infekcemi dutin, a to jak bakteriálního, tak virového původu. K dalším příznakům patří rýma, citlivost dané oblasti, bolest zubů, horečka a únava. Úlevu poskytne teplý obklad na čelo a lícní kosti nebo inhalace páry. Doporučuje se také pít dostatečné množství tekutin, klidový režim v teple na lůžku. Pokud bolest neustupuje, je třeba navštívit lékaře.
4. Za očima (klastrové bolesti)
Obvykle se vyskytují v oblasti jednoho oka a jsou doprovázeny řadou dalších příznaků, jako jsou zmenšení zornice jednoho oka, pokles nebo otok víčka, pocení obličeje, zarudnutí nebo slzení očí, ucpaný nos či rýma. Akutní podoba těchto bolestí bývá epizodická, objevuje se pravidelně v průběhu pár týdnů či měsíců. Pokud nemoc přejde do chronické fáze, mohou tyto bolesti přetrvávat souvisle i déle než rok. Příčiny nejsou zcela známé, za rizikové faktory se považují zejména kouření, nadmíra alkoholu a dlouhodobý stres. Tento typ bolesti je nutné konzultovat s lékařem.
5. V horní části hlavy
Tupá a stálá bolest v této oblasti, někdy doprovázená nevolností, zvracením, poruchami spánku či neklidem, může být způsobena nadužíváním léků proti bolesti, a to ve velkých dávkách déle než 3 měsíce. V tomto případě je nezbytné navštívit lékaře.
6. Posttraumatická
Jedná se o mírnou až středně silnou bolest, která se může objevit hned na několika místech hlavy, zejména v oblasti spánků, na čele, kolem očí a v zadní části hlavy. Tento typ bolesti vzniká jako následek úrazu. Je proto nutné navštívit lékaře, který nastolí potřebnou léčbu. Ta bývá kombinací léků, fyzioterapie a psychoterapie.
7. V oblasti ucha
Bolest může být způsobena zánětem zvukovodu. Léčba závisí na původci onemocnění a pokročilosti zánětu. Pokud jde o zánět zevního zvukovodu, který je způsoben například pobytem ve vodě, pomůžou ušní kapky či spreje. Při rozsáhlejší bakteriální infekci mohou být nasazena antibiotika.
8. Od temena k týlu
Bolesti v zadní části hlavy, ale také ve spáncích nebo v oblasti krku mohou být zapříčiněny vysokým krevním tlakem. K jeho snížení je nutné dodržovat správnou životosprávu – omezit spotřebu soli, zredukovat váhu, přestat s kouřením, omezit alkohol, více se pohybovat a také vyhýbat se stresu.
Další možnosti
Bolest hlavy může souviset i s úpalem či úžehem, které si způsobíme nadměrným sluněním, dále se změnami počasí nebo nadmořské výšky, vystavení se nadměrnému hluku či nesprávným držením těla.
Bylinky a babské rady
* Máta a meduňka
Z jedné lžičky máty a jedné lžičky meduňky připravíme čaj, který uleví a zklidní při bolesti hlavy. Sušené byliny přelijeme250 ml vroucí vody, necháme vyluhovat, scedíme a po vychladnutí vypijeme.
* Rakytník
Šťáva obsahuje hodně vitaminu C, jehož nedostatek může být i jednou z příčin bolestí hlavy. Je proto možné si preventivně každé ráno dát 100 ml rakytníkové šťávy.
* Vrbová kůra
Obsahuje salicin, který tlumí bolest. Je součástí čajových směsí běžně dostupných v lékárnách.
* Ginkgo biloba
Mírní bolesti hlavy, protože roztahuje cévy a okysličuje. Čaj se pije při prvních příznacích bolesti. Polévkovou lžíci listů přelijeme 250 ml vroucí vody a scedíme. Je také možné užívat tinkturu.
* Rozmarýn
Působí a užívá se podobně jako Ginkgo biloba. Není vhodný při vysokém tlaku.
* Pravidelný pohyb
Vhodná je chůze, nordic walking či plavání. Pro protažení a rozhýbání krční páteře je skvělý cílený strečink nebo jóga.
O bolesti dalších částí těla čtěte v tištěném Aa! pro ženy číslo 16.