Plody podzimu: Rakytník je vitaminová bomba!
Dny se zkracují, venku se ochlazuje a na nás začíná útočit nachlazení či jiné nemoci. Podzim je prostě tu! Zatímco v létě jsme dostávali energii ze sluníčka a nouze nebyla ani o ovoce, zeleninu či bylinky, které byly nabité vitamíny, nyní všeho ubývá. Poradíme vám, jak si udělat zásoby ze zdravých sezonních plodů, které často možná prohlížíme, ale pro náš organismus jsou přímo léčivým zázrakem. Stačí šťopička bezinkového či rakytníkového likéru, šípkový čaj či lžička trnkových povidel a neduhy si na nás nepřijdou!
Oranžové plody svěže nakyslé chuti obsahují vysoký podíl vitaminu C, jeho bobulka dokonce zajistí jeho doporučenou denní dávku. Dále obsahuje vitamin A, provitamin D, omega 3, 6 a 9 nenasycené mastné kyseliny a i vzácnou kyselinu omega 7, která se v přírodě vyskytuje zřídka, ale právě v rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40 procent.
Kdy a jak ho sbírat?
Rakytník je určený ke sběru, když jde plod utrhnout tak, aby na něm byla stopka bez rozmáčknutí. Pokud zůstane stopka na větvičce a plod se jednoduše rozmáčkne, je pozdě. Sbírat se přitom musí kulička po kuličce. Plody rakytníku lze sklízet již od druhé poloviny srpna, během září a začátkem října. Můžou se ale sklízet i s přicházejícími mrazíky. Pozor však při sklizni na nepříjemné trny! Velkou výhodou rakytníku je, že i při tepelném či jiném zpracování se v něm nijak nezničí obsažené vitamíny. Kuličky se můžou zamrazit i uvařit, a tak si rakytník můžeme vychutnat i v zimním období.
Kdy a na co se užívá?
Podporuje správné fungování imunitního systému, prospívá ke správné funkci krevního oběhu, je vhodný při nejrůznějších virózách, kdy potřebujeme podpořit imunitu. Zlepšuje ale i stav pokožky, přispívá ke zdravému stavu zraku a sliznic. Příznivě působí na trávicí trakt, je také výborným antioxidantem a zklidňuje.
Více plodů podzimu a recepty z nich najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.