Léčivé zimní plody: Co nabízejí šípky...
Dny se zkracují, venku se ochlazuje a na nás začíná útočit nachlazení či jiné nemoci. Podzim je prostě tu! Zatímco v létě jsme dostávali energii ze sluníčka a nouze nebyla ani o ovoce, zeleninu či bylinky, které byly nabité vitamíny, nyní všeho ubývá. Poradíme vám, jak si udělat zásoby ze zdravých sezonních plodů, které často možná prohlížíme, ale pro náš organismus jsou přímo léčivým zázrakem. Stačí šťopička bezinkového či rakytníkového likéru, šípkový čaj či lžička trnkových povidel a neduhy si na nás nepřijdou!
Drobné červené plody jsou přirozeným a snadno dostupným přírodním zdrojem vitaminů skupiny B, A i K, minerálů, zvláště draslíku a hořčíku, karotenů a flavonoidů. Pokud jde o vitamin C, ukrývají ho v sobě dokonce desetinásobně více než citrony.
Kdy a jak je sbírat?
Nejlepší je nasbírat si šípky ještě před tím, než se na nich podepíše první mráz, tedy v září a říjnu. Barva šípků určených ke sběru by měla být oranžová až sytě červená, na dotek musí být tvrdé a při rozpůlení by plody měly mít žlutá semínka s chloupky. Dobře vyzrálé, ale nepřezrálé plody se pak dají usušit. Pokud však už šípky změknou, hodí se spíš na přípravu marmelád či past. Po sběru se šípky musí důkladně omýt od nečistot, nechat oschnout a pak sušit v sušičce nebo v troubě zahřáté ne na více než na 60°C. Troubu je nutné nechat pootevřenou, aby vlhko mohlo unikat. Ze dvou kilogramů nasbíraných šípků se nasuší zhruba kilogram plodů. Správně usušené plody mají červenou barvu a při zmáčknutí praskají.
Kdy a na co se užívají?
Jsou močopudné, a tak se užívají k léčbě zánětů močových cest a ledvin. Pomůžou také ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu. Příznivě působí na žaludek, při nemocech z nachlazení, kašli či horečkách. Pomáhají při bolestech žil a problémech s křečovými žilami.
Další plody podzimu, jejich blahodárné účinky a recepty najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.