Jak zvládnout horko s křečovými žilami?

Během uplynulé první poloviny prázdnin jsme si užili řadu krásných a teplých dní. Další nás ještě čekají… Kdo trpí potížemi spojenými s chronickou žilní nedostatečností, jako jsou křečové žíly, otoky končetin, bolesti a pocity těžkých unavených nohou, ví, že v právě v těchto dnech se jejich problémy zhoršují. Jak se v létě chovat, abychom se cítili dobře? Co nám při pomůže? A jakou léčbu si už nyní můžeme naplánovat?
Jak se projevují
Problém se rozvíjí postupně. Z počátku nemusí být potíže nijak specifické. Objevuje se neidentifikovaná bolest dolních končetin, pulsace, svalové křeče, brnění či mravenčení. Pocit těžkých nohou při delším stání, únava a napětí, hlavně v horkých dnech a po celodenní námaze, nohy mohou otékat hlavně v oblasti lýtek, kotníků a nártů, objevuje se svalová slabost. Později se na pokožce začnou objevovat barevné změny – mohou například vypadat jako modřina, která nemizí. Postupně se objevují vypouklé povrchové žíly, načervenalé opuchlé pásy kůže, metličkové žilky. Vyskytovat se mohou kdekoliv na těle, nejčastěji se s nimi setkáme na vnitřní straně lýtka, pod kolenem, na stehnech a kotnících. Kromě toho se mohou objevovat i jícnové či žaludeční varixy, hemeroidy, či varixy na genitáliích nebo varlatech.
Jak »přežít« v létě
1. Chlad a tekutiny
Zvýšená teplota a pobyt v horku způsobuje rozšíření žil, a proto se projevy zhoršují. Omezte pobyt v horkém prostředí pokud možno na minimum, noste volné a prodyšné oblečení a pohodlné boty. Dále je nutná dostatečná hydratace – pomáhá nejen regulovat teplotu, také zlepšuje proudění krve. Není na škodu, když svým nohám dopřejete po ránu studenou nebo vlažnou sprchu.
2. Zůstaňte aktivní
Pohyb prospívá, především pak chůze, jízda na kole či plavání. Jelikož je potřeba vyhnout se horku, vyrazte za procházkou či sportem hned ráno, nebo naopak později večer, kdy je chladněji.
3. Nohy nahoru
Při sezení si dávejte pozor na křížení nohou, ulevíte tak žilnímu tlaku v žilách. Pokud je to možné, dejte si nohy do vyšší polohy (na židličku, pohovku či na stůl). I při spaní si můžete nohy podložit polštářem.
4. Procvičujte nohy
Každou hodinu si s nohami zacvičte. Zakružte kotníky, pak propínejte nohu do špičky a naopak do flexe – vždy udělejte 10 – 15 cviků. Zlepšíte tak cirkulaci krve v končetinách, a snížíte si tím žilní tlak.
5. Noste punčochy
Nošení kompresivních punčoch nebo podkolenek je jednou ze základních terapií křečových žil. V letních měsících se do nich ovšem nikomu moc nechce. Pokud však trpíte obtížemi, které se horkem stupňují, je to bohužel nutnost! V současnosti najdete řadu firem, které vyrábějí kompresivní zboží nejrůznějších barev a odstínů, úprav materiálů, designů a také například s příměsí stříbra (antibakteriální působení) nebo bylinek.
6. Pozor na slunce
Pobyt na slunci si dávkujte s rozumem, používejte krémy s ochranným faktorem.
7. Natřete jim to!
Večer dopřejte nohám lehkou masáž mastmi s obsahem aloe vera, kostivalu, arniky, koňského kaštanu či heřmánku. Bylinné přípravky na křečové žíly jsou k dostání i v podobě tablet, které lze užívat preventivně. Vhodný je také čaj z listů vřesu nebo břízy.
Více o křečových žilách čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 32.