Varixy a otoky nohou – v letních měsících větší problém než jindy...

Během uplynulé první poloviny prázdnin jsme si užili řadu krásných a teplých dní. Další nás ještě čekají… Kdo trpí potížemi spojenými s chronickou žilní nedostatečností, jako jsou křečové žíly, otoky končetin, bolesti a pocity těžkých unavených nohou, ví, že v právě v těchto dnech se jejich problémy zhoršují. Jak se v létě chovat, abychom se cítili dobře? Co nám při pomůže? A jakou léčbu si už nyní můžeme naplánovat?
Co jsou křečové žíly
Jinak se nazývají varixy. Jde o nejčastější cévní onemocnění moderní doby. Ve vyspělých zemích v nějaké formě trápí křečové žíly až 40 % žen a 20 % mužů. Toto žilní onemocnění postihuje nejčastěji dolní končetiny. Varixy vznikají vakovitým rozšiřováním povrchových žil přetěžovaných velkým objemem krve, nebo narušením žilní stěny. Onemocnění se rozvíjí dlouhodobě, s postupem času dochází k selhávání funkce dalších žilních chlopní, dochází k zánětům povrchových žil a dalšímu postupu nemoci. To znamená, že dochází ke zpětnému toku krve do dolních končetin a žilně svalová pumpa nefunguje správně, v důsledku toho se objevuje řada potíží.
Jaké mohou být
Základní dělení křečových žil je na povrchové – hned pod kůží (ty jsou méně problematické) a hluboké – ukryté mezi svaly, které se rozlišují dle toho, která z hlubokých žil je postižena (vážnější). Dále varixy dělíme na primární, které vznikají nejčastěji v důsledku dědičné slabosti žilní stěny. Žíly se začínají rozšiřovat a žilní chlopně nefungují správně, krev se hromadí a vznikají viditelná vychlípená rozšíření žil. Další jsou sekundární varixy, které vznikají jako důsledek jiného onemocnění s původem v hlubokém žilním systému.
Nejde jen o estetický problém, křečové žíly s sebou nesou mnohé komplikace a zdravotní rizika, jako např. záněty povrchových žil, bércové vředy, vyšší pravděpodobnost vzniku žilní trombózy – tj. ucpání žíly krevní sraženinou a vyšší pravděpodobnost plicní embolie.
Kdy jde o metličky
Metličky jsou menší červené či fialové žilky, které se objevují nejčastěji na dolních končetinách, ale mohou se objevit i jinde na těle. Jinak se označují jako mikrovarixy. Zda se jedná pouze o metličky, nebo už křečové žíly pozná lékař, který jednoduchým vyšetřením zjistí, jaká žíla je postižena oslabením žilní stěny. Pokud se to týká velkých žil, označujeme stav jako křečové žíly a je pravděpodobné, že se bude zhoršovat. Pokud jde jen o postižení drobných cévek, jde o metličky, které jsou spíše estetickým problémem. V každém případě výskyt metliček může předznamenat budoucí žilní problémy.
Rizikové faktory
* Dědičnost: Dědičná dispozice pro vznik varixů znamená, že žilné stěna je oslabená již od narození. Pokud se alespoň u jednoho z rodičů objevily křečové žíly, je pravděpodobné, že potíže budou mít i děti.
* Pohlaví: Ženy jsou ke vzniku křečových žil náchylnější než muži. Důvodem jsou zejména hormonální změny dány menstruačním cyklem, těhotenstvím (kde se jako další příčina přidává i přibírání na váze a zvýšením celkového objemu krve v těle) a změnou hladiny hormonů v menopauze.
* Věk: U dětí se křečové žíly vyskytnou jen ve velmi výjimečných případech, po čtyřicítce jimi mohou trpět až dvě třetiny populace, po šedesátce dokonce každý druhý. Je to dáno tím, že s věkem klesá produkce kolagenu a snižuje se elasticita žil.
* Sedavý způsob života a nedostatek pohybu
* Nadměrná zátěž dolních končetin, a to jak kvůli vyšší hmotností, tak při extrémní zátěži sportem
* Cigarety a alkohol: Jejich působením dochází k rozšíření cév a oslabování cévní stěny.
* Časté nošení obuvi na vysokém podpatku, kdy jsou nohy v nepřirozené poloze.
* Sezení s nohou přes nohu
* Hormonální léčba či užívání kortikoidů
Více o křečových žilách čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 32.