LEXIKON ZDRAVÍ: Antibiotika - Jaké nemoci léčí?

Jak již bylo zmíněno, antibiotická léčba je vhodná pouze při onemocněních způsobených bakteriemi, virová onemocnění se antibiotiky neléčí. Nenasazují se tedy například při nemocech horních a dolních cest dýchacích, proto je zbytečné se jich u lékaře dožadovat. U kterých chorob jsou naopak antibiotika žádoucí?
Angína
Jinak také tonzilitida je zánět mandlí způsobený většinou bakteriemi typu streptokokus pyogenes. Mandle postižené angínou ztrácí svou obranyschopnost a stávají se vstupní branou infekce. Angína se přenáší kapénkami, tj. vzduchem kýcháním od nakažených osob, nebo z předmětů, na kterých kapénky ulpěly. Příznaky se objeví obvykle do 2 – 5 dnů od kontaktu s patogenem.
Projevuje se horečkou, únavou, bolestí svalů a kloubů, bolestí v krku a obtížným polykáním. V krku jsou hnisavé čepy, tj. bílé povlaky či fleky na mandlích, může být ucpaný nos, hnisavý výtok z nosu, vykašlávání hlenů aj. K léčbě se používají antibiotika na bázi penicilinu.
Bakteriální zápal plic
Pneumonie je způsoben bakteriemi streptococus pneumonie se dostávají do plic z krku, případně krví. Na vzniku onemocnění se podílí bakterie, ale také viry a plísně či paraziti, které způsobují zánět hlavně v oblasti plicních sklípků. Běžnými příznaky jsou zimnice a vysoká horečka až 41 °C, dušnost, bolest na prsou, vykašlávání zeleného hlenu. Kašel trvá velmi dlouho a je čím dál intenzivnější, navzdory podávání léků proti kašli. Někdy může docházet k nadměrnému pocení, zrychlenému dýchání a tepu, bolestem hlavy a svalů, nechutenství či průjmům a zvracení. Dalším méně častým příznakem jsou namodralé rty nebo nehty. K léčbě se zpravidla užívají antibiotika na bázi penicilinu.
Záněty močových cest
Infekce močových cest je nejčastěji způsobena bakterií Escherichia coli, což je střevní bakterie, která běžně žije v našem zažívacím traktu a je zde prospěšná. Pokud bakterie mají schopnost uchytit se v močových cestách, mohou se skrz močovou trubici dostat do močového měchýře, kde se množí a mohou být zdrojem infekce. Infekce se projevuje bolestí v podbřišku, častým močením, bolestí či pálením při močení, krví v moči. Častým příznakem je i zvýšená teplota, při těžších stavech i třesavka, výtok z pochvy a bolest v bedrech, což znamená, že onemocnění postihlo i ledviny. K léčbě se zpravidla používají chemoterapeutika, např. nitrofurantoin, někdy i širokospektrální antibiotika.
Nemoci žaludku a střev
Až 90 % chronických zánětů žaludku způsobuje bakterie Helicobacter pylori, které postupně narušují žaludeční sliznici. Z počátku nemusí být žádné bolestivé příznaky, nemoc se vyvíjí postupně a projevuje se z počátku jen pocitem sytosti, aniž by nemocný snědl větší množství jídla. Později se přidává nechutenství a občas bolesti v nadbřišku. Léčí se antibiotiky a šetřící dietou.
Infekce pohlavních orgánů
Onemocnění zpravidla způsobují stafylokoky, streptokoky, nebo mykoplazmata. Postihuje 10 – 15 % sexuálně aktivních jedinců. Většinou k nákaze dochází při pohlavním styku. Onemocnění se projevují výtoky z pohlavních orgánů, horečkami, bolestmi břicha, únavou, nechutenstvím i nutkavým močením. Střídání sexuálních partnerů jistě vede ke zvýšené možnosti přenosu pohlavních nemocí. Ale také rozdílné sexuální praktiky mohou vést k častějšímu vmasírování patogenních bakterií do močového měchýře a tím k častějším zánětům. Léčba probíhá pomocí antibiotik, a to obvykle se selektivním účinkem s ohledem na konkrétní onemocnění a kmen bakterií, které jej způsobily.
Preventivní podání antibiotik
* Rizikoví pacienti s chronickými chorobami
* Před či po operacích
* Stavy po úrazech
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Také antibiotika mají jako jiné léčivo nežádoucí účinky, a to i když jsou vyráběna tak, aby nebyla pro organismus toxická a působila jen proti nežádoucím bakteriím. Negativní účinky těchto léčiv se však nemusí projevit u všech pacientů. Je to individuální v závislosti na celkové fyzické kondici, věku, zdravotním stavu, užívání dalších léků a podobně.
Běžné vedlejší účinky jsou:
* Poškození střevní mikroflóry: Jde o to, že ve střevě žijí bakterie, které jsou našemu tělu prospěšné a zajišťují správné trávení a vstřebávání živin. Zejména při užívání širokospektrálních antibiotik je bakteriální mikroflóra střev více nebo méně narušena, proto se u 5 až 30 % pacientů mohou vyskytovat potíže v podobě průjmů, zácpy nebo nadýmání. Z toho důvodu se při a po antibiotické léčbě doporučuje užívání probiotik, která pomohou přirozenou střevní mikroflóru obnovit.
* Gynekologické výtoky u žen: Ty také souvisí s potlačením přirozené mikroflóry v pochvě. Prevencí mohou být rovněž probiotika. Pokud se potíže vyskytnou, je na místě konzultace s gynekologem.
* Alergická reakce: Ty mohou být lehčí ve formě kopřivky, ale také těžké a život ohrožující – anafylaktický šok. Alergie se většinou projevují u jednotlivých druhů antibiotik, ne u všech, a to podle chemické struktury. Např. v případě alergie na na penicilin, je pravděpodobná alergie i na další antibiotika penicilinového typu. Pokud víte, že jste alergičtí na určitý druh antibiotik, je třeba o tom vždy informovat lékaře.
* Oslabení imunitního systému: Může znamenat sníženou obranyschopnost organismu a větší náchylnost k infekcím.
* Citlivost na slunce: Při antibiotické léčbě není vhodné vystavení pokožky přímému slunci. Hrozí pak bolesti hlavy či kopřivka.
* Únava a bolesti hlavy: Jejich výskyt je závislý i na denní aktivitě nemocného, stravování a spánkovém režimu.
* Toxické projevy: Každý druh antibiotik se vyznačuje specifickým toxickým působením na některé orgány. Zpravidla jde o postižení jater, ledvin, krvetvorby, nervové soustavy, případně sluchu. Pokud pacient trpí onemocněním ledvin (např. diabetes) nebo jater, je třeba před nasazením antibiotik lékaře informovat.
* Riziko poškození plodu během těhotenství: Ne všechna antibiotika jsou během těhotenství zakázána. Záleží také na pokročilosti těhotenství a celkovém zdravotním stavu matky. Užívání antibiotik by v tomto období mělo být konzultováno s ošetřujícím praktickým lékařem i gynekologem, aby nedošlo k potratu nebo poškození plodu.
Můžete sportovat, když užíváte antibiotika? To a mnohem více se dočtete v tištěném Aha! pro ženy číslo 45.