V létě může páteři i kloubům škodit nesprávný styl plavání i přetížení!

Celý rok se těšíte na léto, kdy se budete opalovat u vody, konečně si pořádně zaplavete, zahoubaříte, provětráte kolo, dáte dohromady zahradu nebo začnete běhat. Ano, tohle období přeje jak odpočinku, tak fyzické aktivitě, ale platí tu staré známé »všeho s mírou«. Při mnohých letních radovánkách mohou trpět klouby a páteř a pohodu vám pak snadno zkazí bolavá záda nebo kolena. Co všechno vám škodí? Jak potížím předejít? A co pomůže, když přece jen přijdou?
* Nesprávný styl plavání
Podobně jako běh je plavání aerobní aktivitou. Díky vodě, která tělo nadnáší, nedochází k takové zátěži kloubů jako na suchu. Protože voda klade odpor, navyšuje se navíc svalová síla a tělo je chráněno před nárazy. Rytmus plavání si může každý zvolit dle svých možností.
Problémem je, že i u plavání můžete přetěžovat páteř, a to například pokud plavete prsa s hlavou nad vodou, tj. stylem »paní radová« a nevydechujete do vody. Krční páteř je v těchto případech stále v jedné pozici a neodpočine si. Také při plavání kraulu může být páteř přetížena. Jedním problémem je nedostatečný pohyb nohama a nezapojení svalů spodního břicha. To má za následek přetížení beder. Nadechujete-li se stále jen na jednu stranu, mohou vás bolet ramena nebo hrudní páteř.
Jak potížím předejít?
1. Správný plavecký styl je nejdůležitější. Jednou možností je svěřit se do rukou zkušeného instruktora, který vás naučí vydechovat do vody a vypiluje s vámi nedostatky ve stylu.
2. I po plavání se protáhněte. Pokud neumíte plavat jinak než s hlavou nad vodou a už se to nechcete učit, zaměřte se zejména na rozhýbání a protažení krční páteře.
3. Další možností je vyzkoušet aqua-aerobik, tedy cvičení ve vodě na bázi aerobiku. Jelikož při něm nedochází k otřesům a nárazům, mohou ho provozovat i lidé s nadváhou a klouby a páteř nejsou tolik zatěžovány.
* Velká sportovní zátěž
Pravidelná aktivita udržuje psychickou i fyzickou pohodu, je nezbytná pro zdraví a pomáhá i kloubům. „V přiměřené míře je sport pro klouby přínosem, protože pravidelný pohyb v kloubech pomáhá optimalizovat jejich výživu tvorbou a regulací kloubní tekutiny. Pravidelné používání svalů zabezpečuje optimální balanc a stabilitu kloubů,“ popisuje ortoped MUDr. Róbert Pituch. Zároveň však upozorňuje, že pokud je sportovní aktivita přehnaná a nárazová, může docházet k negativnímu efektu na klouby, což se projeví jejich zvýšeným opotřebením. „Dochází ke ztrátě rovnováhy mezi regenerací a degenerací kloubů a hrozí riziko rozvoje osteoartrózy či poranění části kloubu,“ vysvětluje odborník.
Jak potížím předejít?
1. S pohybovou aktivitou začněte pozvolna, rozsah a intenzitu cvičení navyšujte postupně. Ideální je začít chůzí, postupně prodlužovat vzdálenosti a rychlost chůze. Až později je možné zařadit třeba i běh, u kterého by měli být opatrní zejména jedinci s nadváhou. Vhodným pohybem je také jízda na kole, u které je také vhodné zvyšovat délku a náročnost tras postupně.
2. Po jakékoli fyzické aktivitě nezapomínejte na protažení celého těla, vyhnete se bolestem.
3. Správné dýchání je rovněž prevencí bolesti zad. Ideální je při fyzické aktivitě dýchat do břicha, nadechovat nosem a vydechnout ústy. To však může být těžší, než se zdá. „Špatná technika dýchání během pohybu, nejčastěji při běhu, může být příčinou známého a nepříjemného píchání v boku, což lze přeložit jako křeč bránice při její nedostatečné funkci. V takovém případě je vhodné zvolnit a intenzivně vydechovat do celé břišní stěny, abychom bránici protáhli a relaxovali,“ dodává Iris Mango, trenérka on-line fitness na wwww.Gymbee.cz.
Více o tom, jak nepřetěžovat páteř a klouby nejen v létě najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 33.