Kolo není jen pro mladé: BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM!

Na bezpečnost bychom měli dbát za všech okolností. Cyklista sice nemusí mít řidičský průkaz, ale je účastníkem silničního provozu, musí tedy dodržovat pravidla. Podrobně jsou sepsána v § 57 zákona 361/2000 Sbírky.
Základní povinnosti cyklisty:
* Musí přizpůsobit jízdu stavu komunikace, počasí, svým schopnostem a zdravotnímu stavu.
* Musí jezdit při pravém okraji vozovky nebo využívat cyklistickou infrastrukturu.
* Nesmí ohrozit sebe, chodce ani motorová vozidla.
* Při odbočování/změně směru jízdy musí včas signalizovat.
* Nesmí jezdit v protisměru či po chodníku, pokud nejde o dítě do 10 let nebo pokud zde není jízda cyklistů povolena.
* Není dovolena jízda pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek.
* Ve skupině je důležité dodržovat pravidlo jízdy za sebou. Pokud jedete s dětmi, děti jedou uprostřed skupiny, kterou vede a uzavírá dospělý člověk.
Cyklotrasa versus cyklostezka
Cyklotrasa je vyznačena žlutými cedulemi. Ty jsou ale pouze orientační. Samy o sobě nepovolují jízdu cyklistů, to řeší jiné dopravní značení.
Cyklostezka je označená modrými kruhovými značkami. Cyklostezkou není ani pěší zóna s povolenou jízdou kol, ani vyhrazený jízdní pruh ve vozovce. Cyklostezky jsou vždy mimo vozovku, i když někdy vedou těsně podél ní.
Stezka pro cyklisty je vyhrazena hlavně cyklistům, mohou se tu ale také legálně pohybovat bruslaři a podobně.
Stezka pro chodce a cyklisty umožňuje společný provoz chodců a cyklistů, kteří se nesmí vzájemně ohrozit.
Co je pro vaše bezpečí nezbytné?
- Helma – Povinná je u nás sice jen do 18 let, ale ochrana hlavy je velice důležitá, hlavu máme jen jednu a každá odřenina nebo i zlomenina se dá řešit lépe, než úraz hlavy a možné poškození mozku po nešťastném pádu z kola.
- Cyklistické brýle – Hodí se jednak jako ochrana zraku proti slunci a také proti prachu, pylům, drobnému štěrku nebo nečistotám, které se mohou do očí dostat hlavně při jízdě v terénu.
- Cyklistické rukavice – Pomohou, aby ruce na řídítkách neklouzali, když se zapotíme. Pevný úchop řídítek a ovládání převodů kola znamená, že se nám kolo bude lépe ovládat a jízda bude bezpečnější. Cyklistické rukavice jsou také skvělá prevence proti vzniku puchýřů a otlaků na rukou.
- Správná obuv – Ideální je obuv určená právě pro cyklisty, která se dobře přizpůsobuje danému pohybu. Pokud jezdíte s SPD nášlapy, máte vyřešeno, prostě obujete cyklistické tretry. V případě, že jezdíte na klasických pedálech a vždy stačily nějaké obyčejné tenisky, zkuste si dopřát komfort cyklistického obutí, pojede se vám o dost lépe. Tipy na boty najdete na následující dvoustraně.
- Prodyšný pohodlný oděv – Hlavně, aby oblečení dobře odvádělo pot a umožňovalo volnost pohybu. Tipy na vhodný oděv najdete také na následující dvoustraně.
- Pitný režim – S ním souvisí i držák na láhev, který byste na kole měli mít. V létě na kole určitě pijte, i když nemáte zrovna žízeň. Předejdete únavě či bolestem hlavy a také možným úrazům. Raději se vyhněte alkoholu, pijte nejlépe neperlivou vodu, případně iontové nápoje. Cyklista sice není řidič, ale přesto je účastníkem silničního provozu.
- Jídlo je potřeba – Při celodenním výletu na kole je vhodné pravidelně doplňovat i energii v podobě jídla. Můžete si k svačině zabalit například tyčinky pro sportovce, které vám rychle dodají energii. Důležitá je snídaně, která se skládá z bílkovin i sacharidů. K obědu je vhodná bílkovina v podobě masa a zeleninová příloha.
- Chránič páteře – Nejde o nutnost, ale pokud máte problémy se zády, nebo jste např. po operaci páteře a přesto si nechcete nechat odepřít jízdu na kole, nechte si poradit, jaká ochrana pro páteř je pro vás vhodná.
Tipy na cyklovýlety najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 30.