Terapeutka Jana o metodě akupresury: Negativní emoce lze odťukat!
Stres, nejrůznější strachy a úzkosti, ale také ekzémy, alergie nebo nadváha… Se všemi těmito potížemi dokáže pomoci EFT terapie. Metoda, která propojuje oblast energetických drah v lidském těle s myšlenkami a emocemi pomocí jemné stimulace akupresurních bodů, se u nás teprve prosazuje. Pomohla však už mnohým… V čem spočívá, jak probíhá a komu může pomoci? Nejen na tyto otázky odpověděla terapeutka energetické psychologie, která se EFT metodou zabývá už 12 let, Jana Grohmanová.
Co znamená pojem EFT terapie?
„EFT je zkratka pro Emotional Freedom Techniques, tedy ve volném překladu – technika emoční svobody. Spadá do oblasti emoční psychologie a psychologické akupresury, při které se používají základní znalosti z tradiční čínské medicíny. Jednoduše řečeno EFT propojuje oblast energetických drah v lidském těle s našimi myšlenkami a emocemi. Jemným poťukáváním na klientovo tělo (konkrétní body meridiánových drah) a naladěním se na daný problém (myšlenka plus emoce) se uvolňují v těle energetické blokády. Následně se uvolňuje daná emoce a my se můžeme podívat na problém či myšlenku jiným úhlem pohledu.“
Kdy se používá?
„Využívá se především pro různé strachy a fobie (strach z výšek, z řízení auta, ze zkoušení, z veřejného vystoupení). Strach se seznámit, ze ztráty zaměstnání, partnera, z onemocnění… Terapie je vhodná při řešení větších problémů, jako jsou například rozchody, úmrtí v rodině, pocity viny, žárlivost, nízké sebevědomí a tak dále. Myslím, že EFT nemá limity použití. Dokonce pomáhá i zvířatům.“
Léčí vedle psychiky i fyzické potíže?
„Ano, velice dobře. Každá naše myšlenka a emoce spouští celou řadu chemických reakcí a pochodů, které určitým způsobem ovlivňují nejen psychiku a naše tělo. Uvádím záměrně slovo určitým, protože pozitivní myšlenka a emoce nás může uzdravit, ale naopak negativní myšlenky a emoce nás mohou i zabít. Jde o to, čemu věnujeme dlouhodobě svoji pozornost.“
S jakými problémy se ve své praxi nejčastěji setkáváte?
„Je to opravdu různé. Hodně jsou to vztahové problémy, strachy, úzkost či nízké sebevědomí. Poslední dobou jsou lidé dost ve stresu a napětí, které jsou pak příčinou řady zdravotních i vztahových problémů. Neví, jak pracovat se svými emocemi, pocity a negativními myšlenkami. Mnoho z nich pak utíká k alkoholu, kouření, drogám, k emočnímu přejídání, k lékům na deprese a podobně. Pokud se naučíte v běžném životě používat EFT, dokážete mít svůj stres pod kontrolou.“
Je terapie vhodná pro každého? Jak je to například s dětmi?
„Osobně si myslím, že terapie je vhodná pro toho, kdo je schopen převzít plnou odpovědnost za svůj život a své zdraví. A pokud jde o děti, s nimi se pracuje většinou dobře. Základem je najít si k nim ten správný vztah. Děti vám potřebují věřit, aby se mohly otevřít a svěřit se se svými pocity. I ony mají svůj emoční svět a někdy ho dobře schovávají. Většinou si napřed popovídám s rodiči a pak hledáme společně cestu, jak nejlépe připravit dítě na spolupráci.“
Jak terapie probíhá?
„Pokud je klient u mě poprvé, přijde třeba na doporučení a nic o dané terapii neví, tak ho s ní nejdřív seznámím. Zeptám se na problém, který chce řešit, položím mu určité otázky a společně se naladíme na energii dané myšlenky a emoce. Klient sedí na židli, nemusí se svlékat, nikterak upravovat a jen si povídáme. Pak se přistoupí k dalšímu kroku, kdy terapeut ťuká konečky prstů na určité body na těle klienta nebo vede klienta a on si ťuká na body na těle sám. Já osobně se při terapii přikláním k tomu, že ťukám na klienty sama, lépe se soustředí a já používám svou vlastní energii v konečcích prstů. Pokud pracujeme spolu déle, učím klienty, jak mohou EFT používat a pak si ťukají na sebe sami.“
Kolik času věnujete jednomu sezení?
„Záleží na problému, který chce klient řešit. Může to být otázka minut. Většinou ale terapie trvá hodinu až dvě. Pokud se člověk rozhodne změnit svůj život, tak volíme emoční koučink, kde klienty učím, jak používat svoje myšlenky a emoce, a jdeme hlouběji do podvědomých programů a nastavení. Bohužel trvalá změna nebývá ze dne na den a vyžaduje čas několika opakujících se sezení. Většinou se jedná o vzájemnou spolupráci.“
Jak dlouho trvá, než začne EFT terapie působit a mnoho dalších otázek vám zodpovímev tiščtěném Aha! pro ženy číslo 23.