Ochrana zraku je důležitá nejen v létě!

Říká se, že oči jsou zrcadlem duše. Především jsou ale nejdůležitějším smyslovým orgánem, proto bychom se o ně měli dobře starat. Správnou péčí o zrak se totiž můžeme vyhnout mnoha zdravotním obtížím. Společně s lékařkou vám poradíme, co dělat, když oči svědí kvůli alergii, když je zatěžujete koukáním do monitoru, a jak se lze problémům vyhnout. Na závěr pro vás máme bonus: tipy na módní, ale především nejvhodnější sluneční brýle, které váš zrak ochrání před letními slunečními paprsky.
KDYŽ MÁTE ALERGII
Častým alergenem je pyl, který způsobuje problémy zejména na jaře a v létě. Mezi další alergeny patří roztoči, zvířata, plísně, potraviny či hmyzí jedy. Jedním z příznaků alergie je podráždění očí. „Oční alergie je důsledkem poruchy imunitního systému. Oči při ní reagují na alergeny. V momentě, kdy se dostanou do očí, způsobí podráždění spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat,“ popisuje příznaky zánětu spojivek MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky DuoVize.
Jak oči ochránit?
* Sluneční brýle pomohou před dalším drážděním očí, např. slunečním zářením, ale před alergickými projevy je neuchrání.
* V pylové sezoně je vhodné minimalizovat pobyt v přírodě.
* Po příchodu zvenku si důkladně omyjeme obličej a vypláchneme oči vodou, vhodná je i sprcha, výměna oblečení a opláchnutí vlasů.
* Koncentraci pylů v bytě pomůže snížit čistička vzduchu.
Pomocníci při podráždění
* Pokud oči svědí a pálí, nemněme si je, protože tím vše ještě zhoršíme.
* Oči vypláchneme pod tekoucí vodou, osušíme a následně aplikujeme kapky proti alergii předepsané lékařem.
* Pomáhají odvary z bylinek (světlík lékařský, heřmánek, jitrocel, řepík lékařský, měsíček lékařský nebo maliník). Listy čerstvé nebo sušené byliny povaříme 10 minut ve vroucí vodě, odvar scedíme, necháme vychladnout, pak do něj namočíme vatové tamponky a přiložíme je na zavřená víčka. Necháme působit aspoň 10 minut.
* Využijeme i černý čaj: vychladlé sáčky čaje přiložíme na zavřená oční víčka a necháme působit asi 10 minut.
KDYŽ SPORTUJETE
Oči je třeba chránit při sportování, hlavně při cyklistice, in-line bruslení a běhu, kdy je ohrožují vítr, prach, kamínky nebo létající hmyz. Ochranné brýle jsou nezbytností, ať už máme dioptrickou vadu či ne. „Obruba brýlí by měla těsně přiléhat na obličejové partie, aby zabránila silnému proudění vzduchu a následnému vysušování. To je důležité zejména v případě, že nosíte kontaktní čočky,“ upozorňuje MUDr. Valešová.
Dioptrická vada a sport
Pokud nosíme brýle a sportujeme bez nich, může se to sice na první pohled zdát pohodlnější, protože odpadá starost se zamlžováním brýlí apod. Ale pozor, škodíme si, říká MUDr. Valešová: „Pokud nesportujete s dioptrickými brýlemi nebo s čočkami, můžete mít takzvané astenopické potíže, tedy únavu očí, rozmlžené vidění a bolest hlavy.“ Sportovní aktivita pak vyvolává nepříjemné pocity, někdy i migrénu. Řešením jsou kontaktní čočky v kombinaci s ochrannými brýlemi s UV filtrem. Navíc se tak vyhneme úrazům, za které může být zodpovědný špatný odhad vzdálenosti.
Jak při plavání?
A jak to vyřešit při plavání? „Voda láme světelné paprsky jinak než vzduch. Při plavání nebo při potápění se tak všechny předměty jeví větší a bližší než ve skutečnosti, což ovlivňuje i prostorovou koordinaci,“ objasňuje lékařka. Do vody kontaktní čočky rozhodně nepatří, ale co když si chceme užít potápění? Řešením mohou být dioptrické plavecké či potápěčské brýle. V tom případě se ale nejdříve poradíme s očním lékařem.
Čočky, či brýle?
Že kontaktní čočky nejsou vhodné do vody, jsme již zmínili. Pokud s nimi sportujeme, je třeba dávat si pozor na jejich kontaminaci prachem, pyly a jinými nečistotami, které zvyšují riziko zejména zánětu spojivek. Kontaktní čočky proto kombinujeme s ochrannými brýlemi, a to nejen slunečními, ale např. lyžařskými, pokud v čočkách lyžujeme.
Věděli jste, že…
Pohybovým aktivitám se nevyhýbejme ani tehdy, pokud máme alergii či dioptrickou vadu. Pravidelný pohyb snižuje nitrooční tlak, prokrvuje oční nervy, je prevencí šedého a zeleného zákalu i degenerace sítnice. Ideální jsou aktivity, které rovnoměrně zatěžují celé tělo, např. chůze, běh, jízda na kole a na bruslích.
Jak chránit oči při práci na počítači, při pobytu na slunci nebo jak vybrat ty správné sluneční brýle se dočtete v tištěném Aha! pro ženy číslo 24.