Cestování po našich horách: Za krásami Šumavy

Řada Čechů se rozhodla letošní léto strávit poznáváním krás naší vlasti. A že je o co stát! Například naše hory nabízejí kouzelná zákoutí, rozhledy do daleka, starodávné hrady a zámky i města, kde si lze jen tak posedět v kavárně nebo si dát zmrzlinu. Abyste se při letošním putování neztratili a věděli, která místa byste rozhodně měli navštívit, připravili jsme si pro vás nový cestovatelský seriál. Tak pohorky na nohy a jde se na Šumavu!
Šumava se rozprostírá na ploše 1671 km2 přímo na hranicích Česka, Rakouska a Německa. Jde o jedno z nejstarších pohoří v Evropě a zároveň i hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Nejvyšším vrcholem na české straně je Plechý (1378 m n. m.), na německé pak Velký Javor (1456 m n. m.). Této oblasti se nejprve říkalo Gabreta, čili Pohoří kozorohů. Název Šumava pochází z praslovanského výrazu »šuma«, který označuje hvozd nebo hustý les. Lesní porost ostatně tomuto pohoří dominuje a v kombinaci s říčkami, potoky a jezerními slatěmi vykresluje krajinu, kde si budete připadat jako v pohádce. Kromě toho tu roste spousta vzácných druhů rostlin a vyskytuje se zde ohrožená zvířena – mimo jiné i vlk obecný, rys ostrovid nebo los evropský. Také proto je celé pohoří na české straně vyhlášenou chráněnou krajinnou oblastí a její nejvzácnější části pak od roku 1991 i národním parkem.
NA TÚRU
Procházka Medvědí stezkou
Jde o nejstarší naučnou stezku na Šumavě. A nejmenuje se tak náhodou. 14. listopadu 1856 totiž byl v místech, kudy prochází, zastřelen poslední medvěd, který ve zdejších lesích žil. Pokud se rozhodnete túru absolvovat, čeká vás celkem 14kilometrový výšlap kolem skalních útvarů (uvidíte třeba Dračí tlamu, nebo Obří kostky) a Schwarzenberského plavebního kanálu. Začátek túry je u železniční stanice v obci Ovesná.
NA VYHLÍDKU
Na vrchol Javorníku
Jihočeské pohoří nadevše miloval spisovatel Karel Klostermann, podle kterého je pojmenována rozhledna na vrchu Javorník. Postavená byla roku 1938, měří 39 metrů a na její vrchol vede celkem 197 schodů. Odměnou za výšlap vám bude překrásný pohled na Libín, Boubín, Knížecí Stolec a ve vnitrozemí pak na Písek, Rabí a Brdy. Dostanete se sem buď z městečka Vacov po modré, nebo z Javorníku po žluté turistické značce. Otevřeno je každý den od 9 do 18 hodin a vstupné stojí 30 korun.
Více o tom,kam na Šumavě najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 25.