Ochrana zraku nejen při home office...

Home office je v poslední době stále aktuální téma. Práce z domova má sice mnoho výhod, ale i nevýhod. Jednou z nich je delší doba, kterou trávíme u elektronických přístrojů, jako jsou počítač, tablet, mobil či televize. Mimo jiné to může negativně působit na lidský zrak.
Možné problémy
Při dlouhodobém pohledu na monitor či displej nás mohou potrápit svědění očí, rozmazané vidění, suché oči, akomodační křeč s vývojem akomodační krátkozrakosti a také únava očních svalů.
Jak jim předcházet?
* Důležité je znát pravidlo 20/20/20. „To znamená, že po každých dvaceti minutách hledění na monitor se nejméně na dvacet vteřin zadíváme na bod vzdálený minimálně dvacet stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Uleví se tak zaostřovacím svalům, procvičí se oči a zabrání se jejich vysychání. Podstatné je rovněž upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru,“ vysvětluje primářka Valešová.
* Máme-li suché oči, občas zavřeme víčka, zamrkáme nebo použijeme umělé slzy na svlažení povrchu oka, které odstraní pocit pálení a únavy očí.
* Náš jídelníček obohatíme o čerstvou zeleninu a ovoce a omezíme kouření.
* Pořídíme si vhodné dioptrické brýle.
Škodlivé modré světlo
Většina elektronických zařízení vyzařuje vysokoenergetické modré světlo (HEV), a to aktivuje na oční sítnici receptory, které řídí bdělost. Modré světlo je proto škodlivé hlavně po setmění, kdy narušuje přirozený biorytmus těla, a buňky sítnice nedostanou pokyn k přirozeným opravným procesům. Tento fakt má špatný vliv na oči, soustředění, únavu, ale i některá onemocnění zraku. „Podle odborných výzkumů je toto světlo jednou z příčin věkem podmíněné degenerace sítnice. Modrá oblast světelného spektra může také přispívat k poškození sítnice,“ upozorňuje lékařka.
Nejčastější chyby…
1. Nepřiznáme zhoršení zraku: Pro mnohé je horší vidění známkou stáří, nebo si myslí, že jim brýle prostě nesluší. Včasnou návštěvou lékaře ale předejdeme mnoha problémům a výběr obrouček je dnes opravdu velký.
2. Zbytečně šetříme na slunečních brýlích.
3. Podceňujeme mrkání: Mrkání zvlhčuje povrch oka. Při soustředěném sledování monitoru ale mrkáme 5x méně než obvykle. Při práci s počítačem si proto občas zamrkejme. Oči vysušuje i klimatizace.
4. Podceňujeme regeneraci očí: Nejlepší je spánek, ale ne u zapnuté televize, která vyzařuje škodlivé modré světlo.
5. Špatná životospráva: Očím prospívá nejen mrkev, ale i vejce, mořské ryby, listová zelenina jako špenát nebo kapusta, kukuřice, sója, borůvky, česnek, rajčata, ořechy, semínka či olivový olej. Naopak škodí kouření a alkohol.
6. Špatná hygiena: Oči je potřeba pravidelně omýt vodu alespoň ráno a večer. Pozor na kosmetiku, která dráždí, zejména na řasenku.
7. Nejdeme k lékaři: Pravidelné návštěvy očního lékaře po 45. roce věku nebo při jakýchkoliv potížích by měly být samozřejmostí.
KDYŽ JSTE NA SLUNCI
Akutní postižení očí sluncem se projeví slzením, pálením a únavou. Pomohou bylinné obklady, oční kapky, černý čaj či spánek.
* Riziko poškození očí ze slunečního záření ale nemusí být hned patrné. „Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné ultrafialové – UV záření,“ varuje MUDr. Valešová. Oči mají paměť, a když se účinky UV záření nastřádají, mohou se projevit šedý zákal, degenerace sítnice nebo i zhoubný nádor.
* Zejména u moře a ve vyšších nadmořských výškách je ochrana očí pomocí brýlí s UV filtrem nezbytná. Při přímém pohledu do slunce je intenzita světla dopadajícího na sítnici tak vysoká, že může dojít k vypálení díry. Bolest přitom nepociťujeme, poškození se pozná za několik hodin. Do dvou týdnů se v popáleném místě vytvoří jizva, která pak spolu se zhoršením vidění přetrvává celý život a nedá se vyléčit ani odstranit. Dochází tak k trvalému zhoršení zraku.
Podle čeho vybírat sluneční brýle? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 24.