Cestování: Mosty, co vedou do nekonečna…

Ačkoli primárně slouží k překonávání hlubokých údolí či třeba vodních ploch při přemisťování z jednoho místa na druhé, mohou být i obdivuhodnými architektonickými díly. Řeč je o mostech, kterým se budeme věnovat ve druhém díle našeho cestovatelského seriálu s předponou »nej«. Tentokrát se projedeme po nejdelších „lávkách“, kterými se mohou pyšnit Evropa, Asie a Amerika.
Krymský most v Rusku
Snahy o „technické“ propojení Ruska s poloostrovem Krym existovaly už v dávné minulosti, konkrétně v 5. století před naším letopočtem. K realizaci této myšlenky ovšem došlo teprve před dvěma lety. Krymský nebo také Kerčský most byl dokončen 15. května 2018 a svou délkou 19 kilometrů překonal do té doby nejdelší viadukt v Evropě, který se nacházel v Portugalsku.
*Most se začal budovat v roce 2015 a technici už od prvopočátků naráželi na řadu problémů. Na místě budoucí lávky například našly zhruba 90 výbušných zařízení a nášlapných min z druhé světové války. Otazníky se také samozřejmě vznášely nad ruskou anexí Krymu, která proběhla v roce 2014. Nakonec se ale čelní představitelé okolních států shodli na tom, že propojení obou břehů s sebou ponese řadu ekonomických výhod. A tak se mohl v prosinci 2019 po mostě projet první kamion, který neřídil nikdo jiný než ruský prezident Vladimir Putin.
*Viadukt je dvojitý; určen je jak pro silniční, taki železniční dopravu. Dálnice, která po něm vede, je čtyřproudá. Protože trasa vede Kerčským průlivem, v podstatě jediné, co je během cesty možné spatřit, je Černé moře a obrysy pevniny.
O dalších mostech čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 7.