LEXIKON ZDRAVÍ - KREV: Anémie
Cítíte se unavení až apatičtí? Pak máte možná anémii, jinak také chudokrevnost. Jedná se o onemocnění krve, při němž jsou nějakým způsobem poškozeny červené krvinky. Změněn ovšem může být i jejich tvar či velikost, a proto nemohou správně fungovat. To vede ke snížené koncentraci hemoglobinu (červeného krevního barviva, které váže kyslík) v krvi. Jeho normální hodnota se určuje podle věku a pohlaví. U mužů je norma hemoglobinu 136 - 176 g/l a u žen 120 - 168g/l.
Jaké jsou její druhy?
Sideropenická (ta je nejvíce rozšířená): Anémie, která vznikla kvůli nedostatku železa v organismu. Je důsledkem narušené rovnováhy mezi příjmem a výdejem železa při ztrátách krve, poruchách jeho vstřebávání či zvýšené potřeby v těle třeba v těhotenství.
Hemolytická: Jedná se o předčasný rozpad červených krvinek a neschopnost kostní dřeně vytvářet dostatečně rychlé nové erytrocyty.
Srpkovitá: Je to dědičný druh anémie, kdy je tvar červených krvinek změněn z ledvinového na srpkovitý. Snižuje průměrnou délku života na 42 let u mužů a 48 let u žen. Běžná je v tropických oblastech, kde se vyskytuje malárie. Lidé s tímto typem anémie jsou vůči malárii imunní.
Aplastická: Poškozeny jsou krvetvorné buňky kostní dřeně, kde se tvoří méně červených i bílých krvinek i krevních destiček. Může být vrozená.
Makrocytární: Červené krvinky jsou zvětšené a nezralé. Je způsobena nedostatkem vitaminu B12 a kyseliny listové v potravě, nebo poruchou vstřebáváni vitaminu B12 ze střeva. Často bývá průvodním znakem autoimunitních onemocnění.
Hypochromní: Červené krvinky mají v tomto případě snížené množství hemoglobinu, což ovlivňuje jejich schopnost nést kyslík a barvu.
Příčiny
Mohou být různé, záleží na typu anémie. Mezi nejčastější patří:
* Ztráta krve
* Metabolické poruchy
* Nedostatečný příjem železa, kyseliny listové a vitaminu B12 v potravě
* Dědičnost
* Nádorové bujení
* Těhotenství
Projevy
Zřetelné projevy anemického syndromu vznikají většinou až při poklesu hemoglobinu pod 70 - 80 g/l. Jak konkrétně se to projeví a co pacient cítí?
Slabost a únava
Snížená schopnost koncentrace
Nízký tlak
Závratě a bolesti hlavy
Hučení v uších
Otoky končetin
Bledost kůže a sliznic
Zadýchávání při námaze
Zrychlený tep
Prevence
Je to docela jednoduché a v dnešní době i snáze proveditelné: prevence zkrátka spočívá ve zdravé a vyvážené stravě bohaté na veškeré vitaminy a minerály.
Léčba
Pokud lékař diagnostikuje anémii, předepíše pacientovi preparáty s obsahem vitaminu B12, kyseliny listové a železa a ve vážnějších případech doporučí i krevní infuzi. Anémie bývá často způsobena vážnějším onemocněním, například autoimunitním. Aby mohla být stanovena nejvhodnější léčba, je nejprve nutné zjistit příčinu anémie.
Více o krvi a jejích onemocněních se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.