Brutalismus kolem nás: Obchodní dům Prior v Jihlavě

Když se řekne brutalismus, řadě z nás se vybaví nevzhledné prosklené kostky z betonu, které v Československu v průběhu komunistické éry rostly jako houby po dešti. Staveb v tomto architektonickém stylu ovšem najdeme spousty i po světě. Pokud pomineme fakt, že u nás máme brutalistické budovy mnohdy spojené právě s obdobím totality, pak na ně můžeme pohlížet i trochu jinak. Že nevíte, kde s pátráním začít? Od toho je tu poslední díl seriálu, v němž jsme vás vedli po stopách jednotlivých stavebních slohů.
Postaven byl mezi lety 1978 a 1983, v době, kdy obchodní domy byly považovány za výstavní skříň každého velkého města. Autorem návrhu se stal architekt Zdeňka Sklepek. Betonovou konstrukci budovy doplňují střechy z měděného plechu a celá stavba je opticky rozdělena do náznaků imitace okolních domků na náměstí. Zajímavostí je, že ve sklepení se kdysi nacházely bunkry. Dnes tyto podzemní prostory slouží pro zásobování obchodů. V průběhu let se už několikrát jednalo o zbourání Prioru, protože místní obyvatelé jsou nespokojeni s tím, že stavba narušuje vzhled celého historického náměstí. V současnosti se v ní nacházejí obchody s domácími potřebami, bytovým textilem, oblečením, obuví a papírnictví.
Co nabízí okolí?
Největším lákadlem centra Vysočiny je zcela jistě jihlavské podzemí. Jde o unikátní systém chodeb, který vznikl propojováním sklepů, které dříve sloužily k uchovávání potravin. Prohlídková trasa vede v nejhlubším místě 18 km pod zemským povrchem. Během ní spatříte i unikátní fosforeskující chodbu a několik studní. Součástí je rovněž expozice minerálů ze všech koutů světa. Pro veřejnost jsou katakomby přístupné každý den od 9 do 17 hodin (prohlídky se konají vždy v každou celou hodinu). Vstupné stojí 60 Kč pro dospělého a 30 Kč pro dítě.
Více o památkách brutalimu najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 22.