Brutalismus kolem nás: Obchodní dům Kotva v Praze

Když se řekne brutalismus, řadě z nás se vybaví nevzhledné prosklené kostky z betonu, které v Československu v průběhu komunistické éry rostly jako houby po dešti. Staveb v tomto architektonickém stylu ovšem najdeme spousty i po světě. Pokud pomineme fakt, že u nás máme brutalistické budovy mnohdy spojené právě s obdobím totality, pak na ně můžeme pohlížet i trochu jinak. Že nevíte, kde s pátráním začít? Od toho je tu poslední díl seriálu, v němž jsme vás vedli po stopách jednotlivých stavebních slohů.
Svého času byla Kotva největším obchodním domem v Československu a chloubou komunistického režimu. Na náměstí Republiky v centru metropole vyrostla mezi lety 1970 a 1975 podle plánů slavných architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Stavbu realizovala švédská firma SIAB, což bylo v době tuhé normalizace velmi neobvyklé. Půdorys budovy má připomínat včelí plástev. Dům je pětipatrový. Návštěvníkům ovšem v posledních letech slouží i střecha obchodního domu, která byla přestavěna na terasu s útulnou restaurací. Kotva patří mezi nejpůsobivější stavby, které v tuzemsku v 70. letech vznikly. V roce 2018 byla také vyhlášena kulturní památkou. Dovnitř se můžete podívat každý den od 9 do 20 hodin. Najdete tu především obchody se značkovým oblečením a kosmetikou.
Co nabízí okolí?
Zážitek slibuje nedaleké Poštovní muzeum v ulici Nové mlýny. K vidění tu jsou staré dopravní prostředky, které převážely poštu, stejnokroje, poštovní schránky i další pomůcky. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Základní vstupné je za 50 Kč, snížené za 10 Kč.