Alergikům začaly krušné časy: Pyly útočí!

Téměř 15 % populace. Tolik lidí trpí sezónními alergiemi. A některá z alergií dokonce trápí až každého čtvrtého. Jarní pyly patří k těm, které s sebou přinášejí nemalé problémy. Místo toho, abychom si s příchodem nejkrásnějšího ročního období užívali sluníčka a vyrazili zvesela do přírody, teče nám z nosu, slzí oči a můžeme se ukýchat. A to přesto, že jsme nikdy žádné problémy neměli. Alergie se totiž může objevit bez varování, kdykoli během života. A jarní pyly jsou v tomto ohledu obzvlášť zákeřné.
Mluví se o ní také jako o senné rýmě, a tak trochu s nadsázkou se říká, že jsou to právě alergici, kdo poznají, že je jaro skutečně ve vzduchu a zima je pryč. Jakmile totiž začnou kvést silné alergeny, příznaky se objeví okamžitě. Vypadá to, jako byste byli neustále nachlazení, a kdo to nezažil, jen stěží pochopí, že vám v tomto případě nepomůže čaj s citronem a klid na lůžku. Tak lehce totiž nad alergií nevyzrajete.
5 typických příznaků podráždění pyly
1. Neustálá vodnatá rýma.
2. Svědění nosu, kterého se nemůžeme zbavit.
3. Kýchání v rychlém sledu za sebou (až 30× v jednom kuse).
4. Oteklý a ucpaný nos.
5. Zánět očních spojivek. Oči slzí, pálí, bolí a svědí, mohou červenat.
Řádí až do podzimu
Pylová sezona je dlouhá, trvá od jara až do podzimu, ale každému období dominuje jiný alergen. Časně z jara nejvíce dráždí pyly dřevin (stromy, keře), alergií na ně trpí zhruba 25 % lidí. Druhé polovině jara a první půlce léta vládnou pyly travin a obilovin – ty trápí až 50 % alergiků! Počátku podzimu pak dominují pyly bylin i spory plísní. Častá bývá i alergická reakce na více druhů pylů. V tom případě mluvíme o tzv. polyvalentní alergii. Pyloví alergici často také trpí na tzv. zkřížené alergie. Častá bývá v tomto případě nepříznivá reakce na některé potraviny. Hladiny alergenů se ve vzduchu střídají. Koncentraci pylů v ovzduší u nás měří 12 pylových stanic. Aby se u alergika objevily příznaky, stačí poměrně málo – jen 10 až 20 pylových zrn na 1 m3.
Pokud u sebe objevíte potíže a máte podezření na pylovou alergii, návštěvu lékaře neodkládejte. Alergie totiž sama jen tak nezmizí. Kromě toho doporučují odborníci i další opatření. Sledovat pylová zpravodajství a co nejvíce se vyhnout kontaktu s alergeny, které vám vadí. Po příchodu zvenku se kompletně převléknout a oblečení vyprat. Vhodná je i sprcha – pyly totiž zůstávají jak na oblečení, tak i na kůži a vlasech. Důležitý je i dostatek spánku. Pokud odpočíváte málo a jste ve stresu, příznaky alergií se zhoršují. K dostání jsou také protipylové sítě do oken, díky kterým můžete bez potíží větrat. Nejvíce pylů bývá ve vzduchu kolem poledne, pokud je to možné, je lepší se v tuto dobu držet doma. Dalším preventivním opatřením je vyhnout se rizikovým místům – nejvíce alergenů bývá na loukách, naopak u rybníků s písčitým a kamenitým břehem je jich méně stejně jako uprostřed lesa, kde stromy slouží jako fi ltr. Ač bychom se domnívali, že alergik bude trpět hlavně na venkově, ve městě nejsou podmínky o nic lepší. Když se totiž pyly smíchají s výfukovými zplodinami z aut, mohou být pro alergika mnohem nebezpečnější.