Jak ještě pomohou ozdravné motýlí masáže?

Dnešní doba klade na každého z nás velké nároky. Očekává se, že budeme pořád aktivní, zvládneme jak práci, tak péči o domácnost. Do toho na nás působí i negativní informace, co se děje kolem nás. Zdražování, válka, nemoci… To vše v nás vzbuzuje stres. Ten zase způsobuje zdravotní problémy. Jak ze začarovaného kruhu ven? Terapeutka Michaela Jušková z Chrudimi zná způsob, jak dostat tělo, duši i mysl do potřebné rovnováhy. Jde o tzv. motýlí masáže. Jak fungují?
Co se s člověkem během toho procesu děje?
„Ideální je, pokud se klient při masáži uvolní do stavu tzv. polospánku a celému procesu se odevzdá. Jeho tělo je moudré, takže samo ví, co potřebuje zahojit a zharmonizovat. Při samotné masáži si může klient vybavovat některé vzpomínky, situace, cítit různé pocity nebo dokonce i fyzické vjemy. Jsou to reakce na to, že z našeho tělesného systému odchází různé bloky, strachy a omezující schémata. Někdy klient nevidí nic konkrétního, což je také úplně v pořádku, masáž je účinná i tak. Většinou klienti hodnotí stav při masáži jako velmi příjemný a pečující. Někteří si odnáší pro sebe cenná poznání, a to když jim v průběhu masáže dojde nějaká souvislost, kterou si třeba nebyli schopni v běžném životním rytmu uvědomit.“
Dochází tedy u klientů po masáži i k trvalejším změnám?
„Ano, dochází. Každé ošetření motýlí masáže nás navrací více k sobě a zbavuje nás omezujících přesvědčení, které o sobě a o ostatních máme. Tím že masáž hojí stará traumata, se mění klientovo vnímání okolního světa. Klienti většinou popisují, že jsou klidnější, mají více jasno, nejsou tak emočně nestabilní a cítí se, jakoby z nich něco spadlo. Situace, které jim předtím připadaly obtížně zvládnutelné, zvládají lehčeji a s nadhledem.“
Postačí pouze jedno ošetření, nebo je nutné terapii pravidelně opakovat?
„Každý člověk je jiný, tak ani udávaná optimální četnost nebude platná pro všechny stejně. Nicméně se uvádí ideální počet 10 masáží v rozestupu 1 týdne. Několik dní se po každé masáži ještě usazují změny. Pokud chodí na motýlí masáž děti, je velmi vhodné, aby se nechala ošetřit i maminka v zájmu společného posunu.“
Stačí jen jedna taková série, nebo je nutné ji po čase znovu opakovat?
„Ošetření je trvalé, ale pokud by někdo v budoucnu cítil, že je potřeba pracovat na dalších tématech, tak lze masáž poskytovat i nadále. Život skýtá různé výzvy a každý z nás se může náhle ocitnout v těžké situaci. Tam je další poskytování masáží také vhodné. Já sama mám za sebou asi půl roční intenzivní masáže každý týden, které jsme si vyměňovaly s kamarádkou terapeutkou, a i nyní si občas masáž dopřeji, když potřebuji zklidnit, vypnout a stabilizovat se.“
Tuto techniku i předáváte dál. Může se ji naučit každý?
„Ano, motýlí masáž není nic složitého. Techniku jako takovou se může naučit opravdu každý. Masáž si poté můžeme provádět i sami na sobě, nicméně pro maximální relaxaci je vhodnější druhá osoba, která nám ji poskytuje. Řídím se instinktem. Když mě něco opravdu velmi zaujme, tak je to pro mě to pravé. Pokud vás tedy motýlí masáž přitahuje, tak zřejmě pro vás bude vhodná.“
Pár slov o terapeutce
Michaela Jušková se věnuje metamorfním technikám od roku 2011. Během té doby absolvovala řadu kurzů a seminářů. V současné době prohlubuje své znalosti u Dr. Kama Yuena D.C. a studuje Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově. Sama působí v Chrudimi. Více na https://www.michaelajuskova.cz/.
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.