Svatojakubská cesta na Moravě: Z Brna směrem k Mikulovu
Různými místy Evropy prochází známá Svatojakubská cesta do španělského města Santiaga de Compostela. Ani Česko není z této sítě poutních stezek vyjmuto. Vůbec první značenou tratí na Moravě je ta z Brna do Mikulova. Měří asi 75 km a za hranicemi se napojuje na rakouskou část. Prochází půvabnou krajinou, uvidíte na ní ale i mnoho památek a doprovázet vás budou také různá umělecká díla s logem Svatojakubské cesty. Projdete ji postupně celou? Nebo absolvujete jen její část? Necháme to na vás. Ať už se však rozhodnete jakkoli, budeme vaším průvodcem. Dnes vyrazíme z Brna na první část výletu.
ETAPA 1: Brno – Rajhrad
Poutní stezka začíná v centru moravské metropole u Staré radnice. Po žlutých šipkách projdete kolem Zelného trhu, katedrály sv. Petra a Pavla a hlavního nádraží až k řece Svitavě. Odtud cesta vede po levém břehu až k soutoku se Svratkou. Pak už vás čeká jen pohodových 6 km k mostu spojujícímu Rajhradice s Rajhradem. První část stezky končí u Benediktinského kláštera, kde si můžete nechat dát razítko do poutníkova deníku. Celkem budete mít v nohách něco málo před 12 km.
· KATEDRÁLA SV. PETRA A PAVLA je jednou z významných dominant města. Původně zde stával gotický kostel, který byl přestavěn ve 20. století ve stylu novogotiky. Zhlédnout tu můžete stálou expozici Klenotnice katedrály, nebo jen tak rozjímat před vzácným renesančním oltářem z ebenového dřeva.
· BRNĚNSKÉ PODZEMÍ. Pokud budete mít chvíli čas, určitě byste neměli vynechat návštěvu labyrintu chodeb pod Zelným trhem. Bludiště se nachází osm metrů pod povrchem a ve středověku sloužilo jako sklepení. Váže se k němu také mnoho pověstí. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Prohlídky vycházejí vždy po 60 minutách.
· KLÁŠTER RAJHRAD. Jde o nejstarší klášter na Moravě. První zmínky o něm pocházejí už z 11. století, odpradávna sloužil jako centrum kultury a vzdělanosti. Nyní se zde nachází památník moravského písemnictví se zajímavou expozicí. Za zmínku stojí i obrovská knihovna s 65 tisíci historických svazků. Otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 16 hodin.
ETAPA 2: Rajhrad – Židlochovice
Od kláštera se vydáte po červené značce stromovou alejí do Holasic. Dále trasa směřuje do Vojkovic, kde na obecním úřadě obdržíte razítko do deníku. Pak se stáčí směrem k mostu přes řeku a po 2 km dorazíte k zámku v Židlochovicích. Tato etapa stezky měří zhruba 8 km.
· TŮŇ SV. LUDMILY. Také se jí přezdívá koncertní síň holasických žab. Nachází se v nivě řeky Svratky a vyskytují se tu vzácné druhy živočichů a rostlin – třeba bílé lekníny, kosatce či populace čolků. »U Ludmily« je také ideální místo pro piknik!
· KOSTEL SV. VAVŘINCE. Je jedním ze symbolů obce Vojkovice. Kostel byl vybudován v gotickém stylu, poslední úprava pochází až z 1. poloviny 19. století.
· ZÁMEK ŽIDLOCHOVICE patří k nejzachovalejším loveckým zámkům v Evropě. Na jeho místě se původně nacházela vodní tvrz, později byla různými majiteli (mj. i Žerotíny a Valdštejny) přestavována do barokního stylu. Za 1. republiky na zámku pobýval prezident Masaryk. K procházce vybízí rozlehlý zámecký park, který je otevřený celoročně. Samotný zámek slouží jako sídlo Lesního závodu Židlochovice a není veřejnosti přístupný.
Více o poutní stezce čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.