Cestování po jihu Čech: Do historie i za technikou...

Z velké části se rozprostírá v rovinaté, zalesněné krajině plné rybníků, na okraji se už ale vzdouvají vrcholky Šumavy i Českomoravské vrchoviny. Žije tady přes 640 tisíc obyvatel a podmínky jsou tu ideální pro pěší, cyklisty i vodáky. Kdo sportu neholduje, na své si též přijde. Vždyť v Jihočeském kraji je spousta hradů a zámků a dokonce památky UNESCO (historické centrum Českého Krumlova a vesnická rezervace Holašovice).
DO HISTORIE
Zámek Vimperk
Majestátní stavba na skalním masivu nad řekou Volyňkou je dominantou stejnojmenného města. Zámek byl vybudován v 15. století, před tím na jeho místě stával hrad. Poslední stavební úpravy uskutečnili Schwarzenberggvé po požáru na konci 19. století. V uplynulých dvou letech zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce, letos se návštěvníkům poprvé v historii zámku otevřely dva zajímavé turistické okruhy. V jednom ze zámeckých traktů sídlí Muzeum Vimperska, které se věnuje sklářství, knihtisku a historii turistiky v oblasti.
Otevírací doba: do konce října od úterý do neděle 10 až 16 hodin, vstupné na základní okruh stojí 150 a 80 Kč
KOUZLO TECHNIKY
Třeboňská rybniční soustava
Jde o ojedinělý systém rybníků propojených stokami, který na Třeboňsku vznikal už od přelomu 14. a 15. století. Je z velké části dílem pánů Štepánka Netolického a Jakuba Krčína z Jelčan, přičemž největší rybník Rožmberk je zároveň i největším svého druhu ve střední Evropě. Soustavu kromě něj tvoří ještě rybník Svět, Zlatá stoka, Stará a Nová řeka a renesanční rybářská Rožmberská bašta, která je jedinou dochovanou stavbou svého druhu u nás.
O rozhlednách a dalších krásách čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.