Královéhradecko: Historie i rozhledny....

Jako had vine se rovinatá krajina Polabí. Když tu se najednou kopečky zvedají, až vyústí v nejvyšší pohoří Česka – Krkonoše, sousedící s Orlickými horami. A to ani nemluvíme o útvarech Aršpašsko-teplických skal a Broumovska! Královéhradecký kraj, v němž žije přes 550 tisíc obyvatel, má co nabídnout. Kromě přírody ovšem nesmíme opomenout ani malebná města, historické a technické památky. Pojďme krásy tohoto koutu naší vlasti objevit!
DO HISTORIE
Hrad Potštejn
Historie hradu se začala psát koncem 13. století. Váže se k ní také pověst o loupeživém rytíři Mikuláši, který měl kdesi v okolí ukrýt poklad. Ačkoli se jej lidé několikrát pokoušeli najít, nikdy se jim to nepodařilo. Jen jednou objevili na hradě tajemné dveře, na nichž se však z ničeho nic objevil nápis: Ještě není čas, a pak se komnatami začaly ozývat děsivé skřeky… Areál potštejnského hradu je přístupný s průvodcem. Prohlídka trvá 45 minut a zahrnuje i návštěvu kaple sv. Jana Nepomuckého, která je i posledním zastavením křížové cesty vedoucí z kraje města k hradu.
Otevírací doba: v říjnu o víkendech a státních svátcích od 9 do 16 hodin s přestávkou mezi 12. a 13. Hodinou, vstupné 70 a 40 Kč.
ZA ROZHLEDNAMI
Velká Deštná
Teprve před dvěma lety byla na vrcholu Velké Deštné v Orlických horách otevřena stylová, 19 metrů vysoká dřevěná rozhledna, která má svým tvarem připomínat dešťové kapky ve větru. Leží ve výšce 1115 m n. m. a naskýtá se odtud skvostný rozhled na Rychnovsko, polské Stolové hory, Králický Sněžník, Krkonoše i Ještěd. Jedna z tras vede např. z Deštného po zelené směrem na Studený vrch. Na vrchol je to 3,3 km. Zpátky od rozhledny se můžete vydat třeba přes Luisino údolí, kde se nachází studánka s pitnou vodou.
Více najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 40.