Kouzelné jižní Čechy: Památky i příroda...

Z velké části se rozprostírá v rovinaté, zalesněné krajině plné rybníků, na okraji se už ale vzdouvají vrcholky Šumavy i Českomoravské vrchoviny. Žije tady přes 640 tisíc obyvatel a podmínky jsou tu ideální pro pěší, cyklisty i vodáky. Kdo sportu neholduje, na své si též přijde. Vždyť v Jihočeském kraji je spousta hradů a zámků a dokonce památky UNESCO (historické centrum Českého Krumlova a vesnická rezervace Holašovice).
MĚSTSKÉ KRÁSY
Slavonice
Malebné Slavonice na Jindřichohradecku jsou známé hlavně díky renesančním měšťanským domům v centru, k vidění je toho tady ale víc, třeba pohled z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie vám vezme dech. Objevovat můžete i zdejší rozsáhlý systém štol a odvodňovacích kanálů. Kolem města, dokonce až do sousedního Rakouska, pak vedou Graselovy stezky. Jejich mapu získáte v návštěvnickém centru na náměstí. Nevšední zážitek slibuje návštěva Muzea samorostů, které se nachází v hájovně na kraji Slavonic. Vstupné do něj je zdarma.
DO PŘÍRODY
Toulava
Toulava je méně známou turistickou oblastí na pomezí Táborska, Sedlčanska a Milevska, jejím centrem je město Tábor. Krajina má typický ráz – hluboké lesy střídají říční údolí, zelenající se kopce a historická místa. Na podzim si navíc příroda obléká barevný „kabát“, a tak stojí za to vyrazit si sem na výlet. Vydat se můžete třeba po Stezce údolím Lužnice. Celková délka výletu je 55 km, proto je dobré jej rozdělit na kratší úseky. Začíná se v Plané nad Lužnicí, po cestě budete zdolávat zajímavé mosty a na infopanelech si zase vyzkoušíte turistický kvíz.
Více o cestování po Jihu Čech najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.