Terapeutka Veronika říká: Regresní terapie je cesta k uzdravení!

Regresní terapií, konkrétně hlubinnou abreaktivní psychoterapií, se Veronika Bryšková zabývá od roku 2013, kdy jsem se poprvé zúčastnila kurzu u Dominiky Pluhařové a Františka Cappellariho. Od té doby svým klientům pomáhá zbavit se strachů, pocitů smutku a úzkosti či vztahových problémů. Vyřešení těchto stavů totiž pomáhá i k zlepšení fyzického zdraví. Jak regresní terapie funguje a kde pomáhá?
Je známo, že díky regresní terapii se můžeme navrátit do našich minulých životů. Co si máme představit pod pojmem hlubinná abreaktivní psychoterapie, kterou se zabýváte?
„Tato technika nabízí nejenom návrat do naší minulosti, ale i uzdravení. Podstata a účinnost terapie spočívá v tom, že každý z nás v minulosti zažil traumata, která mají dnes vliv na naši psychiku a tím i naše zdraví. Terapie tyto traumatické události dokáže najít a zpracovat.“
S čím nám tedy může konkrétně pomoci?
„Terapií se dají léčit psychické a psychosomatické potíže. Konkrétněji to mohou být strachy, depresivní stavy, pocity smutku, úzkosti a vztahové problémy či potíže s početím potomka. Regresní terapií se pak dají řešit také potíže fyzické, jsou to například alergie, kožní problémy či bolesti těla, například bolestivá menstruace.“
Lze se pomocí terapie zbavit i závislosti či v rodině se stále opakujících nemocí?
„Závislosti a dědičné choroby mohou být regresní terapií řešitelné. V případě závislostí ale velmi záleží, o jakou se konkrétně jedná. Pokud je člověk závislý na látkách ovlivňujících jeho psychiku, jako jsou alkohol či drogy, práce s takovým klientem je velmi komplikovaná, zde bych doporučila pracovat přes médium. U chorob, které se jeví jako dědičné, je terapie také vhodná, protože dědičné choroby hodně souvisí s našimi minulými životy a minulými životy našich rodinných příslušníků.“
Můžeme se zbavit i našich nevysvětlitelných strachů?
„Zcela jistě. Nevysvětlitelné strachy z čehokoliv bývají traumatické události z minulých inkarnací, kde jsme často přišli o život. Například pokud jsme v minulém životě byli veřejně popraveni, dnes můžeme trpět nevysvětlitelným strachem mluvit před větším počtem lidí.“
Můžeme se tedy během terapie dozvědět o sobě i něco víc z našich minulých inkarnací?
„Určitě můžeme. Je přirozená součást regresní terapie, že se o sobě ledacos dozvíme a také můžeme zjistit víc o ostatních lidech, které dnes známe. Pravda, ne vždy se nám to musí líbit, pokud například zjistíme, že jsme v minulosti někomu ubližovali nebo něco pokazili, ale není třeba se toho bát. I když se nám na terapii něco takového vybaví, vše bude zpracováno a dostaví se pochopení. Naopak se o sobě můžeme dozvědět i mnoho hezkých věcí, že jsme v minulosti někomu pomáhali a lidé nás za to mají stále rádi, vědí, že se nás mohou spolehnout jako dřív. Můžeme si tam i vybavit, že to, co nás dnes baví, jsme dělali i stovky let předtím. Mohli jsme vynikat v malování, hraní na hudební nástroj nebo jsme byli velmi dobří kuchaři, bylináři nebo provozovali jiné další činnosti, na které v současnosti máme přirozený talent. Vše, co si neseme z minulých životů, jsou naše cenné zkušenosti a je dobré si jich vážit stejnou měrou – jak těch dobrých, tak i těch špatných.“
Je terapie vhodná pro každého?
„Terapie není vhodná pro těhotné ženy, protože miminko vnímá pocity maminky při sezení, což nemusí být žádoucí. Neměl by ji podstoupit také člověk pod vlivem alkoholu či drog (ani lehkých, jako je například marihuana) a ti, kteří berou antidepresiva a silné léky potlačující fyzickou bolest.“
Musíme se na sezení dopředu nějak připravit?
„Velké přípravy netřeba. Doporučuji se na sezení kvalitně vyspat, protože regresní terapie je hlavně práce na sobě, která může být někdy náročná.“
Co nás během terapie čeká?
„Nejdříve je potřeba zvolit téma sezení, určit, co klienta trápí a chce vyřešit. Například ho může trápit migréna. Poté klient zavře oči a pomyslně se přenese do situace, kdy ho naposledy hlava silně bolela. Až si něco takového vybaví, událost spolu pečlivě procházíme, klient se snaží do té situace co nejvíce vžít, jak ho hlava bolí, a poté přejdeme dál, do další starší události, kdy klienta hlava podobně bolela. Tímto principem se dostaneme až k příčině jeho potíží. Může to být například porod, kdy klient jako miminko, které se právě rodí, prochází porodními cestami a na hlavu mu to všelijak tlačí, poté se přidá i krční páteř a mžitky před očima. Může následovat vnímání ostrého světla, když už má hlavu venku a je skoro na světě. Poté, když už si klient vybavil událost, která zapříčinila jeho dnešní potíže, opakovaně ji spolu procházíme dokola, protože teprve pak začínají nepříjemné vjemy ustupovat, až zcela vymizí. Klient se na konci sezení obvykle cítí dobře, má pocit úlevy a někdy i opravdu dobré nálady až euforie. Pokud čas dovolí, jdeme společně dál, do dalších událostí, zpravidla minulých životů, kde jsou další příčiny jeho potíží, které spolu zpracujeme.“
Jak dlouho sezení trvá a je nutné ho opakovat?
„Délka terapie je individuální, obvykle se pohybuje od dvou a půl do čtyř hodin. Velmi záleží na tom, jak rychle si klient vybavuje. Zpravidla je potřeba sezení více, protože je nutné projít všechny události v minulosti, které způsobily klientovi jeho současné potíže. To ale neznamená, že už na prvním sezení nemůže vnímat úlevu. Naopak je to zasloužená odměna za úsilí při terapii.“
Lze terapii provádět také na dálku? To a mnohem vícese dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 2.