Jihočeské divadlo: Stavba mnoha podob!

Říká se, že divadlo je jedno velké dobrodružství. A soudě podle osudu Jihočeského divadla v Českých Budějovicích to zcela určitě bude pravda. Za dobu své existence si totiž scéna prošla ledasčím: několikrát byla zrekonstruována, přežila bombardování za 2. světové války a vznikla tu také myšlenka originálního otáčivého hlediště stojícího v zahradě českokrumlovského zámku. Pomyslnou třešničkou na dortu je už pak jen to, že se historie divadla začala psát u pivního soudku.
Budova si až současnosti zachovala původní klasicistní průčelí, které zdobí busta J. K Tyla, kvůli několika rekonstrukcím jsou ale jednotlivé části fasád vzhledově odlišné. Stylově rozmanitá je i výtvarná výzdoba interiérů. Uvnitř divadla se mimo jiné nachází i busta Karla Rodena. Hlediště pojme zhruba 250 diváků. Kromě hlavní scény divadlo disponuje ještě čtyřmi dalšími: komorní scénou Na Půdě, Malým divadlem, Domem kultury Metropol a otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Tam se v létě konají zejména hudební a taneční představení. Z herců, které na jevišti můžete spatřit, jmenujme například Tomáše Drápelu, Tomáše Kobru či Danu Verzichovou, známou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. Kromě činohry tu mají také baletní a operní ansámbl. Repertoár je bohatý, hrají se tu ale především představení od současných autorů.
Otáčivé hlediště, náš unikát
S myšlenkou výstavby otáčivého hlediště přišel v roce 1958 scénograf lotyšského původu Joan Brahms. Jeho cílem bylo odstranit pomyslnou bariéru mezi divákem a hercem. Princip multifunkční scény si nejprve vyzkoušel na improvizované dřevěné točně a okamžitě se setkal s pozitivní odezvou diváků. S menšími obměnami v barokních zahradách českokrumlovského zámku točna zůstala až do roku 1994, kdy ji nahradila nová, modernější a kovová. Vyrobil ji podnik Škoda Auto, váží přes 650 tun a do jejího hlediště se usadí přes 600 diváků.
Zajímavosti v okolí najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 1.