Divadlo na Vinohradech si i v dobách normalizace udrželo svou tvář!

Hned po Národním je ze všech nejznámější a nejrenomovanější. A díky Hilarových hercům a režiím možná i přitažlivější než Národní. To o Divadle na Vinohradech kdysi řekl herec František Kovářík. Jeho slova platí bezezbytku i dnes. Scéna je největším specializovaným činoherním domem v České republice, sídlí v překrásné secesní budově z počátku 20. století a svým repertoárem navazuje na více než 110letou tradici. Tak na nic nečekejte a vstupte. Hlediště je dnes připraveno jen pro vás!
Psal se rok 1905, když byla zahájena stavba divadla, které mělo sloužit obyvatelům tehdy ještě samostatného města Královské Vinohrady. Ti se na něj také složili. Výsledek zbudovaný podle návrhů architekta Aloise Čenského ovšem všechny překvapil. Secesní dům se svou krásou a okázalostí mohl vyrovnat snad i Zlaté kapličce!
Střeží ji Statečnost a Pravda
Budova měla být původně novorenesanční, nakonec byla ale upravena do secesního stylu. Její průčelí zdobí skulptury sochařů Bohumila Kafky a Milana Havlíčka. Ta první, anděl se vztyčeným mečem, symbolizuje statečnost, zatímco druhá, anděl se zrcadlem, reprezentuje pravdu.
Také interiérům dominují sochy, a to od tvůrců Antonína Poppa a Antonína Máry. O malířskou výzdobu se postaral František Urban a dominuje jí zejména přepychový stropní obraz na námět Hold uměnám vlasti. Původní oponu, představující pohled na město, vytvořil Vladimír Županský. Ta je ale dnes uložena v depozitáři Městského muzea. Ve velké dvoraně v 1. patře pak návštěvníci mohou obdivovat busty významných osobností spjatých s historií divadla, například Karla Čapka, Františka Langera nebo herečky Anny Letenské.
Dům prošel několika velkými rekonstrukcemi. Obzvláště necitlivé zásahy se tu děly v době totality, a tak dokonce došlo ke snížení kapacity sálu z původních 1060 míst na dnešních 630.
více o tomto divadle nejadete v tištěném Aha! pro ženy číslo 53.