Východočeské divadlo: Secesní perla Pardubic

Za svou více než stoletou historii si prošlo počáteční slávou i temnými roky, aby se v 60. letech opět dostalo na výsluní a dalo naší vlasti taková herecká esa, jako byli Slávka Budínová, Jiří Hrzán či Josef Vinklář. Východočeské divadlo v Pardubicích je zkrátka scénou, která dokazuje, že i malý ansámbl dokáže diváky rozesmát, rozplakat či ohromit. Přijměte proto teď naše pozvání na cestu do jeho zákulisí…
Dějiny nejvýznamnější scény na východě Čech se začaly psát 16. května 1907. Právě v tento den byl v městské části, která dnes nese jméno Zelené Předměstí, položen základní kámen pardubického divadla. To bylo slavnostně otevřeno v prosinci roku 1909. A už od prvopočátků udivovalo svou mimořádnou architekturou laděnou do secesního stylu.
Přítrž učinil požár
Autorem návrhu se stal Antonín Balšánek, který vybudoval například i městské divadlo v Plzni. Na výzdobě se pak podílela řada umělců: oponu namaloval František Urban, autorem skulptury Genia na průčelí budovy je akademický sochař Bohumil Kafka, který stojí i za největší jezdeckou sochou na světě – Žižkovým pomníkem na pražském Vítkově. Původně mělo divadlo kapacitu jen něco málo přes 250 diváků a hrála se tu převážně činohra. Pak ale přišel rok 1931. Divadlo vyhořelo a požár, který vzniknul z dosud nevyjasněných příčin, zničil řadu dekorací včetně překrásné Urbanovy opony. Opravy si vyžádaly bezmála milion korun, což byla v té době skutečně velká částka.
Více o divadle a zajímavosti v okolí najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 2.