Východočeské divadlo - Ve dvoře i v podhradí...

Za svou více než stoletou historii si prošlo počáteční slávou i temnými roky, aby se v 60. letech opět dostalo na výsluní a dalo naší vlasti taková herecká esa, jako byli Slávka Budínová, Jiří Hrzán či Josef Vinklář. Východočeské divadlo v Pardubicích je zkrátka scénou, která dokazuje, že i malý ansámbl dokáže diváky rozesmát, rozplakat či ohromit. Přijměte proto teď naše pozvání na cestu do jeho zákulisí…
V následujících letech se divadlo i přes své »zmrtvýchvstání« potýkalo s finančními problémy. Těm učinil přítrž až ředitel Karel Novák, za jehož působení scéna vychovala skutečné hvězdy prken, která znamenají svět. Ve Východočeském divadle na přelomu 50. a 60. let působili například Slávka Budínová, Josef Vinklář, Petr Haničinec či Jana Štěpánková. Později se přidali Josef Somr, Věra Galatíková, Jiří Kodet anebo Pavel Landovský. Do nového tisíciletí pak divadlo vstoupilo v novém kabátě. V letech 2002 a 2003 proběhla totiž rozsáhlá rekonstrukce, v jejímž rámci byla obnovena i původní opona Františka Urbana a hlediště získalo nový lustr, který vznikl podle nerealizovaných návrhů architekta Balšánka z počátku 20. století. Kromě velké scény dnes ansámbl hraje i na tzv. Malé scéně ve dvoře a v letních měsících také v amfiteátru v podhradí Kunětické hory.
Zajímavosti v okol
* Historickým centrem vás provede naučná stezka Viléma z Pernštejna. Celková délka okruhu je 2,5 kilometru, při procházce poznáte největší dominanty Pardubic: Zelenou bránu, zámek, Tyršovy sady i kostel sv. Bartoloměje z 16. století.
* Zhruba 4kilometrovou trasu podél řeky Labe zvládnou i méně zdatní turisté. Začíná se u zdymadla a končí u Rosického mostu.
* Kunětická hora je hradem, kde se mimo jiné točil seriál Arabela. A ačkoli jsou teď jeho brány zavřené, byla by škoda sem z Pardubic nevyrazit. Auto nechte na parkovišti pod kopcem a vydejte se nahoru. Je to sice strmá cesta, odměnou vám ale bude krásný pohled do okolí.
Více o divadle najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 2.