Legendární bavič Oldo Hlaváček (90) - Za kritiku skončil ve vězení!

Léta bavil lidi v celém Československu. Oldo Hlaváček (90) měl smysl pro legraci už jako dítě. Rozhodl se sice, že se stane učitelem, vydržel však ve školství jen pouhý měsíc. Před tím, než dostal angažmá v divadle, odseděl si rok za mřížemi kvůli kritice tehdejšího režimu. Největší bolest však legendární herec prožil před třemi lety, kdy přišel o svoji milovanou manželku Božku. Od té doby žije sám a na samotu si doteď nezvyknul.
Narodil se 26. ledna 1934 v Bratislavě a rodiče mu dali jméno Oldřich Ján Lambert. „Po narození jsem vážil šest kilo, ale moc dlouhý jsem nebyl. Spíš takové koule,“ svěřil v jednom z rozhovorů Hlaváček, kterého vychovával vojenský důstojník, a proto doma panovala přísná výchova. Když nebylo Oldovi ještě ani pět let, rodina se musela odstěhovat ze Slovenska. Otec byl totiž původem z Moravy. „Tehdejší společnost se řídila heslem: Češi pěšky do Prahy. Ten den mám v paměti dodnes. Naložili nás na nákladní auto a azyl jsme našli u rodiny ve Valašském Meziříčí,“ prozradil Hlaváček. Na Moravě zůstala rodina do konce druhé světové války. Pak se přestěhovali do Žiliny, kde žila Oldova babička. „Začátky na severu Slovenska nebyly pro nás snadné. Mně i mému bratrovi se posmívali, že mluvíme česky,“ přiznal Hlaváček, který byl od dětství komediantem. Vůbec první hereckou příležitost dostal však už jako šestiletý. Zahrál si ve školním představení Chrobáci a hrál Ferdu Mravence na koloběžce. O hereckém povolání ale zprvu neuvažoval. Šel tedy po vzoru svých prarodičů studovat za učitele. Jenže po studiích učil pouhý měsíc. Na základní škole rychle pochopil, že to není práce pro něj. Podal si tedy přihlášku na VŠMU a do toho hrával ochotnické divadlo. Na přijímačky šel s roztřesenými koleny, ale vzali ho na poprvé. Pak dostal angažmá v divadle v Prešově.
Rok za mřížemi
Ještě před tím si ale musel rok posedět za mřížemi. A to za dopis, který napsal svojí mámě. „Když přijel na návštěvu Chruščov s Bulganinem, seděl jsem na náměstí a všude kolem se slavilo. Nechápal jsem, co se děje a proč tak všichni slaví. Odmala jsem byl pisálek, a tak jsem sednul k psacímu stroji a napsal mámě do Žiliny, jak je možné, že všichni tak slaví, když nás Sovětský svaz drtí, a my to přesto slavíme. A o těch dvou politicích jsem napsal, že jsou to hyeny. Jenomže ten list někdo otevřel a už jsem byl ve vězení,“ svěřil Hlaváček. Pak se nějakou dobu nemohl zaměstnat v žádném divadle, až přišla nabídka právě z Prešova. V roce 1963 se pak stal členem činohry Slovenského národního divadla. Léta hrál v muzikálu Na skle maľované, ale účinkoval i v dlouhém seznamu divadelních her jako Bratři Karamazovi, Sluha dvou pánů, Ženský zákon a v dalších. Svoje komické nadání předvedl v rozhlasu a v televizi. Účinkoval v nespočtu zábavních programů, včetně silvestrovských. S kolegou Ivanem Krajíčkem (†57) hráli ve scénkách v hostinci Pod gaštanom. Raketový vzestup Oldovi v 70. letech přinesla televizní soutěž Vtipnější vyhrává, ve které známí herci vyprávěli vtipy. Hlaváček relaci nejenom uváděl, ale i autorsky připravoval. Ve filmu debutoval v roce 1966 ve snímku Tango pre medvěda. Slovenského baviče publikum také zná ze Silvestrů Vladimíra Menšíka (†58). Z filmů si zahrál ve snímcích V poslední chvíli, Zůstane to v rodině. Objevil se také v seriálech Panelák, Tajné životy, ZOO a Záchranáři v akci.
Těžké chvíle - Nejen o nich čtěte v tištěném APŽ číslo 31.