Designérka Eva (35) z Holešova - Její tenisky jsou ekologické!

Je uznávanou designérkou obuvi a pokračovatelkou baťovské tradice. Eva Klabalová (35), rodačka ze Zlína, ovšem vyrábí udržitelné boty, které lisují stroje staré 70 let. Veganské tenisky s certifikací Peta, při jejichž výrobě není použit žádný materiál pocházející ze zvířat, vyrábí v limitovaných kolekcích ze zbytkových materiálů, jako jsou kávová sedlina či korky od vína. Její boty nosí i česká první dáma Eva Pavlová, herečka Bára Poláková či muzikant Petr Bende, modely dělala také pro Oktagon MMA. Jak její originální značka vznikla?
Evě koluje v žilách ševcovská krev. „Už můj praděda byl švec. Pracoval celý život u Bati a doma známým opravoval boty. Také babička s dědou byli zaměstnáni v zlínských baťovských továrnách, později přejmenovaných na Svit,“ začíná své vyprávění designérka. Původně ale chtěla být módní návrhářkou. Až u přijímaček na střední školu svůj záměr změnila. Vycítila, že práce s kůží bude pro ni mnohem zajímavější než práce s textilem. A v danou dobu si navíc uvědomovala i bohatou rodinnou historii v obuvnictví. Během pozdějšího studia designu obuvi na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně odjela na zahraniční výměnný program Erasmus nejdříve do Polska, poté do Turecka a Izraele, kam se po ukončení vysoké školy v Česku vrátila i pracovat. Po třech letech dostala v Holandsku jako jediná z celého světa finanční podporu na studium programu zaměřeného na inovace v obouvání. Během tohoto programu strávila tři měsíce také v Číně a v Itálii. „Pobyt v Číně byl velký zážitek. Přesvědčila jsem se o tom, že ne vše, co je tady vyrobené, je špatné. Navštívila jsem několik továren, kde se vyráběly kvalitní boty a kabelky pro značky, jako Gucci nebo Versace.“
Návrat domů
Do Číny se ještě později několikrát vrátila, protože tam začala pracovat jako designér pro americkou firmu. „Jednou jsem se tam probudila v hotelu a přes hustý smog nebylo vidět na protější továrnu. Tehdy jsem pocítila, že se mi špatně dýchá a řekla si, že nechci být součástí takové masové výroby a znečišťování. V dané oblasti byl také vyšší výskyt rakoviny a respiračních onemocnění. To mě motivovalo na cestu, kterou jsem se chtěla vydat,“říká návrhářka. Vrátila se do Čech s tím, že tady začne spolupracovat s lokální firmou na výrobě obuvi ze zbytkových materiálů. Zamířila zpátky do továrny ve Zlíně, kde od střední školy brigádničila. Po roce, během kterého probíhalo zkoušení a výroba bot systémem pokus omyl, se zrodily udržitelné tenisky, vyrobené ze zbytkových materiálů a na existujícím strojním vybavení. Moderní tenisky se tak dodnes vyrábějí na strojích z roku 1955. Eva si vyzkoušela i spolupráci s velkými obuvnickými značkami. Například pro Adidas pořádala v Německu workshopy zaměřené na vývoj prototypů obuvi. O stálou práci pro nějakou z renomovaných firem ale nestála. Mnohem větší výzvou pro ni bylo vybudovat vlastní značku. „Možná bych u některé ze světoznámých značek chtěla i pracovat. Uvědomila jsem si ovšem, že moje osobní cesta je pro mě zajímavější, než pracovat třeba v nějaké kanceláři na designu bot.“
Samé originály
Svoji firmu KAVE (název vychází z jejího jména v obráceném pořadí) založila před deseti roky. Dnes vyrábí tenisky z různých materiálů. Třeba z kávového lógru (byla první na světě, kdo s tím u obuvi začal) nebo z korků od vína. „Lógr, který zbyl v kávovaru nebo v hrnečku, jsme v kavárně vyzvedávali a vysušili. Zpočátku jsem ho dokonce sušila ještě doma v troubě. Když je kávová sedlina suchá, tak se smíchá s kaučukem a lisuje se na boty. Nejen že kávová sedlina krásně voní, ale v podešvi funguje jako plnivo. Pro výrobu je tedy potřeba mnohem méně nového kaučuku. Používáme i lógr z kávy, kterou doma či v práci vypijeme. Kávu totiž miluji,“ podotýká s úsměvem Eva. Na jednu podešev je prý potřeba minimálně alespoň jedna dávka espressa. Na odběru korků do podešví se domluvila pro změnu s vinaři v době, kdy pracovala na jejich speciální kolekci. Boty byly hned vyprodané. Co nevidět se začne pracovat na kolekci z piva, respektive odpadového chmelu, nebo z čaje. Důležitý je při tom především samotný proces přípravy na výrobu bot, kdy jsou materiály použité na podešve zpracovány unikátním způsobem. Samotná výroba potom funguje už standardně. Teniska se ušije z bavlněného plátna. Na ušitý svršek se navulkanizuje podešev, a to bez použití lepidla. Pouze pomocí tepla a tlaku. Jde o mechanický spoj, který je označován jako nejpevnější a nejudržitelnější v obuvnickém průmyslu z pozice výrobní technologie.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 12.