Hanka Toufarová (27) je lektorkou Fit Pain Free, cvičení, které zbaví bolestí...

Hanka Toufarová (27) je aktivní mladá žena, kterou byste už na první pohled odhadli jako sportovkyni. Od dětství také cvičila na závodní úrovni sportovní aerobik, ke kterému ji přivedla maminka, lektorka, školitelka a majitelka sportovního klubu v Brně. Fit Pain Free sice není dynamické cvičení, přesto je Hanka ráda, že se k němu dostala a že v současnosti zaplňuje velkou část jejího profesního i osobního života.
Cvičení pochází z Ameriky, kde funguje už více než 40 let, ale má tak trochu i český původ. Na jeho vývoji se totiž podílela i Češka žijící v San Diegu Liba Plačková. „Do Čech cvičení přivezla moje maminka, Hana Toufarová. Maminka byla léta lektorkou, majitelkou fitness centra a také zakladatelkou klubu Aerobik Centrum Brno. Před několika lety začala trpět bolestmi ramen. Bolesti se stupňovaly, nemohla spát, obléct se a samozřejmě ani vést lekce. Hledala něco, co by ji pomohlo problémy dlouhodobě vyřešit a náhodou viděla v pořadu Slavní neznámí Libu Plačkovou, která mluvila o metodě cvičení Pain Free. Kontaktovala ji, rozjela se za ní do Ameriky, kde cvičení vyzkoušela a později absolvovala další školení. Bolestí se máma úplně zbavila a postupně začala tady u nás cvičit Fit Pain Free. Tak to celé začalo,“ popisuje Hanka. V současnosti je Fit Pain Free možné cvičit ve 14 městech v republice, včetně Prahy, kde je hlavní lektorkou Hanka mladší a Brna, kde je hlavní lektorkou její maminka. „Fit Pain Free je značka, kterou u nás spravujeme my s mámou. Aerobikový klub jsme předaly mladším trenérkám a provoz fitka, které jsme měly v Brně a kde jsem cvičila i já, jsme před časem ukončily a věnujeme se naplno jen Fit Pain Free. Není to jen cvičení a vedení lekcí, ale také školení nových lektorů, obchodní činnost, správa aplikace, kterou jsme nedávno zprovoznili a mnoho dalšího.“ dodává mladá lektorka.
Jak to funguje?
Fit Pain Free je jednoduché izolované cvičení, které se zaměřuje na jednotlivé svaly, metodicky pracuje vždy s každým svalem zvlášť, tak aby se posílil i protáhl a mohl správně fungovat. Pro laickou představu se dá říci, že zde najdete prvky z jógy i pilates, ale provedení cviků se vždy trochu liší. „Když nás něco bolí, je to většinou dáno oslabením nebo přetížením některých svalů, které převzaly práci za jiné svalové skupiny, které správně nepoužíváme. Pokud tělo správně nastavíme, postupně se zbavíme bolestí nebo můžeme bolestem předejít. Cílem cvičení je protáhnout a zpevnit jednotlivé svaly a tím i celé tělo tak, abychom mohli bez bolesti vykonávat jakýkoliv pohyb nebo sportovní aktivitu a měli z něj radost a prospěch.“ vysvětluje Hanka. Cvičení není nijak dynamické, jedná se o sérii spíše pomalých cviků, které se cvičí vždy v několika opakováních. „Na každé lekci posilujeme především mezilopatkové svaly, ohybače kyčlí a protahujeme prsní svaly. Pokud cvičíme správně, pak ty svaly většinou druhý den cítíme, protože jsme je používali trochu jinak, než jsou zvyklé. Někteří klienti říkají, že se jim i lépe dýchá,” doplňuje cvičitelka.
Pro koho je tento typ cvičení vhodný, kam si můžete přijít zacvičit a mnoho dalšího se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.