Vrásky podle věku a jak na ně?

Každá kůže stárne jinak rychleji, což je dané péčí, genetikou a vnějšími vlivy, ale obecně lze říct, čím která pleť v jakém věku trpí a co aktuálně potřebuje. Je samozřejmě nejlepší a nejúčinnější zakročit proti vráskám, co nejdříve, ale nic není ztraceno, ani když už jsou do kůže »vepsané«. Kromě kosmetiky si totiž lze dnes dopřát i řadu odborných omlazujících ošetření a zákroků, které dokážou doslova vrátit čas.
20+
Pleť je svěží, vyhlazená a dobře se regeneruje. Stále se v ní tvoří dostatek kolagenu a elastinu, díky čemuž je pevná a pružná. Už okolo 25. roku však začíná stárnout a objevují se na ni první vrásky, především mimické. Bez grimas sice ještě nejsou tolik viditelné, ale stále více se »upevňují«. Kvůli kolísající hladině hormonů se můžou na pokožce pořád objevovat pupínky či akné.
Co potřebuje: Základem je pravidelné odlíčení, dostatek hydratace a výživa. Denní krém by měl mít vždy UV filtr, což ostatně platí pro všechny věkové skupiny. Na pokožku kolem očí, která je tenčí a citlivější a stárnutí se na ni projevu mnohem rychleji, už lze používat protivráskové přípravky.
Tip odbornice: Na mimické vrásky je ideálním řešením botulotoxin. Jeho aplikace je velmi nenáročná, dá se korigovat a modifikovat, dokonce i rozmyslet, protože efekt je dočasný. „Aplikací botulotoxinu se nejen vyhladí vrásky vzniklé mimikou, ale zabrání i vytvoření a zdůraznění výrazu samotného, tedy například jakéhosi téměř permanentního negativního mračení,“ vysvětluje primářka kliniky LaserPlastic MUDr. Marta Moidlová. Botulotoxin proto není vhodný jen jako řešení viditelných vrásek, ale také pro menší povrchové vrásky, které mají tendenci být časem mimikou výraznější a kazit dojem a přidávat roky zejména jemnému typu pleti. Tyto vrásky vyhladí, zastaví jejich prohlubování a předejde i jejich vzniku. „Dalším pozitivním vedlejším účinkem je lokální zabránění pocení, lze jej tedy aplikovat nejčastěji do podpaží,“ doplňuje primářka.
30+
V tomto věku začíná pleť produkovat méně mazu a je na ni pozorovatelný úbytek vody. Kolem 35 let končí dokonalé obnovování většiny buněk v těle a ty v kůži na tom nejsou o nic lépe – a následkem toho se pleť hůře regeneruje. Snižuje se tvorba kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové, což se projevuje ztrátou pružnosti, pevnosti, jasu a svěžesti. Mimické vrásky se prohlubují a můžou přecházet do statických, první stařecké linky se zakládají.
Co potřebuje: Určitě není od věci, začít používat přípravky s protivráskovými účinky, i když vrásky nejsou ještě viditelné. Důležité je starat se také o pokožku na krku a v dekoltu a partiím kolem očí již určitě dopřát speciální krémy.
Tip odbornice: V dnešní době je trend začít s injekčními výplněmi kyselinou hyaluronovou již v brzkém věku, a to nejen všeobecně při zákrocích nazvaných zkrášlování (tzv. beautification), jako je například zvětšování rtů nebo definování tvarů obličeje. „Efekt kyseliny hyaluronové, tedy aplikované látky, která se přirozeně v těle vyskytuje, je však možné využít i pro vypnutí kůže v místě hlubších vrásek, například typických nosoretních, které se prohlubují hořkosladce smíchem a úsměvem. A v neposlední řadě jsou vhodné i na hydrataci pleti,“ dodává MUDr. Moidlová.
40+
S příchodem čtyřicítky se výrazně mění kvalita všech vrstev a pleť je sušší, hrubší a hůře se hojí. V tomto věku se na ní projeví také to, jaká byla předchozí péče. Elastin a kolagen stále více ubývají, takže kůže ztrácí pevnost a začíná podléhat gravitační síle, statické vrásky se prohlubují, mimické jsou již »zafixované«. Mění se i barva pleti, je bledší a matnější. Můžou se objevovat popraskané žilky a pigmentové skvrny.
Co potřebuje: V kosmetické výbavě by měly být přípravky pro zralejší pleť, v denní variantě s dostatečně vysokým UV filtrem, v noční pak s extra protivráskovými účinky. Pleť se určitě odvděčí za omlazující séra a masky. Pokračovat by měla také péče o krk a dekolt, větší pozornost si zaslouží i ruce, na kterých je kůže velmi jemná a citlivá.
Tip odbornice: Věděli jste, že vrásky lze odstraňovat také laserem? Rejuvenace, neboli neinvazivní laserové omlazení pokožky, spočívá v zesilování vazivových vláken a stimulaci buněk (fibroblastů) k další produkci kolagenu pomocí laserových paprsků. A to vše bez jakéhokoliv povrchového poškození pleti. „Paprsky působí hluboko v kůži, kterou zevnitř vypínají a vyhlazují, vracejí jí pružnost a pevnost a stahují póry a jizvičky,“ vysvětluje primářka. Jeho použití je vhodné nejen na obličej, ale i na jemné oblasti jako je krk, dekolt nebo ruce, tedy ty partie, které jsou nejvíce vystaveny vnějším vlivům, a mají tak tendenci stárnout rychleji.
Jak na vrásky v 50, 60 či 70 čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.