Pochopte vrásky aneb Jak s nimi bojovat...

S přibývajícím věkem se kůže na obličeji mění a v každé etapě života potřebuje rozdílnou péči. Zatímco na prahu dospělosti jí většinou stačí vhodné čisticí a vyživující přípravky, jen o pár let později potřebuje něco víc, co jí pomůže zmírnit stopy času. Vráskám sice neuteče nikdo z nás, nicméně jejich vznik lze oddálit a nezřídka kdy lze i ty stávající viditelně vyhladit. Prozradíme vám trochu víc…
Pár faktů na úvod
· Kůže je největší orgán lidského těla. U dospělého člověka tvoří plochu téměř 2m2 a její váha činí přibližně šestinu tělesné hmotnosti. Tloušťka kůže se liší podle jednotlivých částí těla, od 0,4 mm na očních víčkách až po 4 mm na zádech. Má mnoho funkcí, kromě jiného působí jako první obranná linie našeho těla proti bakteriím a virům, udržuje optimální hladinu vody a pomáhá regulovat tělesnou teplotu.
· Je složena ze tří hlavních částí, které se nazývají epidermis, dermis a subcutis, z nichž se každá skládá z několika dílčích vrstev. Součástí kožního systému jsou i tzv. kožní adnexa, které hrají v celkové funkci kůže svoji roli. Patří sem mazové, potní a mléčné žlázy, vlasy, chlupy a nehty.
· Epidermis neboli pokožka je nejvrchnější vrstva, která nás chrání před toxiny, bakteriemi a ztrátou vody. Je velice tenká, neobsahuje cévy a je tvořena několika vrstvami kožních buněk, které připomínají dlaždice naskládané v několika vrstvách na sobě. Ve spodních částech se buňky neustále dělí a vytlačují buňky nad sebou směrem k povrchu. Během toho procesu, který trvá přibližně 28 dní, buňky postupně rohovatí, odumírají a odlupují se. Tím dochází k plynulé obměně pokožky. Povrch pokožky je zároveň pokrytý hydrolipidickým filmem, což je emulze vody a lipidů, který pomáhá zachovat kůži vláčnou a působí jako další překážka proti škodlivinám.
· Dermis, jinak také škára, je silná, pružná, ale zároveň pevná střední vrstva kůže, která je tvořena vazivem s bohatou sítí cév a nervových zakončení, potními a mazovými žlázami a vlasovými folikuly. Rozhoduje o pružnosti, mechanické odolnosti, hydrataci a pevnosti kůže, vnímáme díky ní teplo, chlad a bolest, podílí se také na regulaci tepla, imunitní ochraně a obraně před vnějšími vlivy. Jejími hlavními stavebními složkami jsou kolagen a elastin, pojivová vlákna, která jsou nezbytnými složkami zdravé a mladě vypadající pleti. Tato vlákna jsou obklopena gelovitou hmotou s obsahem kyseliny hyaluronové, která má vysokou schopnost vázat vodu a pomáhá udržet objem kůže.
· Subcutis neboli podkoží je nejhlubší vrstva, která se skládá převážně z tukových buněk, speciálních kolagenních vláken a krevních cév. Funguje především jako izolační vrstva chránící proti teplotním vlivům a mechanickému poškození a také jako zásobárna přebytečné energie. Množství tukových buněk v podkoží se na různých částech těla liší, ale jejich počet zůstává stabilní, ať hubneme, nebo přibíráme, a pravidelně se obnovují. Nicméně tukové buňky mají schopnost výrazně měnit svůj objem.
Jak jde čas
Ztráta pevnosti kůže a prohlubující vrásky jsou nevyhnutelnou součástí stárnutí pleti. Jde o přirozený proces, způsobený především vnitřními faktory, které nelze nijak významněji ovlivnit. Dochází k němu ve všech vrstvách kůže a provází ho tyto projevy:
· S přibývajícím věkem dochází v pokožce k pomalejší obnově buněk a snížené tvorbě lipidů, což zvyšuje riziko zhrubnutí pleti a dehydrataci. Pokožka se také déle hojí, je náchylnější k infekcím, hůře odolává škodlivým vlivům okolního prostředí a je citlivější na UV záření.
· Ve škáře ubývá elastinu a kolagenu, látek, které patří k základním »stavebním pilířů« pleti. Struktura kůže je tak oslabená, tvoří se linky a vrásky, které se dál prohlubují, pleť ztrácí pružnost a pevnost. Zpomaluje se také produkce kyseliny hyaluronové, proto v sobě kožní buňky méně účinně vážou vodu a pleť je sušší. Kromě toho začíná být kůže tenčí a náchylnější k poškození a praskání vlásečnic. Dále se zhoršuje prokrvení pleti a její zásobování výživou a kyslíkem, následkem čehož ztrácí jas a barvu.
· V podkoží se s věkem mění rozložení tukových buněk a také jejich velikost, což vede ke ztrátě objemu kůže, k hlubokým vráskám, propadlým tvářím, snížení její obranyschopnosti a zhoršenému hojení ran.
Věk nezastavíme, ale… O tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.