Svatební manuál nejen s módními tipy pro novomanžele i jejich hosty je tu!
Sňatek patří k výjimečným událostem, na které je třeba se připravit, i co se týče vhodného outfitu a dalších náležitostí. A je jedno, zda jde pouze o menší událost s pár nejbližšími, či o velkou oslavu s tradičními zvyky a třeba až stovkou přítomných, což je ostatně od 11. května opět přípustné. Jisté také je, že všichni snoubenci (ať mají premiéru, či se do toho chystají »praštit« podruhé), chtějí prožít svůj velký den tak, aby na něj vždy rádi vzpomínali.
Na co myslet dopředu
* Jedním z prvních bodů při plánování svatby je určit si čas a místo. Obojí je třeba stanovit s dostatečným předstihem, jelikož ta nejhezčí místa bývají zamluvena i několik měsíců dopředu. Je třeba si také ujasnit, zda chcete dát přednost svatbě klasicky uvnitř, nebo venku, kolik pozvete svatebčanů a jaké máte finanční možnosti.
* Hlavně u druhých a dalších sňatků je třeba dobře zvážit, koho chcete na svatbě mít. Pokud máte přátelské vztahy se svým exmanželem nebo jeho matkou a hodláte je zahrnout do seznamu hostů, ujistěte se raději několikrát, že váš nastávající opravdu není proti. Pozvěte si zkrátka jen ty, v jejichž společnosti se oba cítíte dobře a svůj den s nimi chcete prožít.
* Máte-li z předchozího vztahu děti, neměli byste je stavět před hotovou věc, byť už jsou třeba dospělé. Vaše svatba je určitou změnou i v jejich životě, proto je se svými plány včas seznamte. Není nutné se jich vyloženě ptát na názor a přizpůsobovat se jim, ale budou mít tak možnost si na novou skutečnost zvyknout dostatečně dopředu.
* Ke druhému sňatku většina snoubenců přistupuje s méně romantickými představami, a upřímně, okolí to tak trochu i očekává. Nicméně toužíte-li po honosné, tradiční svatbě, nezříkejte se jí jen kvůli tomu, že je to ve vašem životě již podruhé.
Něco na té smlouvě je
„Předmanželská smlouva je citlivým tématem, oprostíme-li se však od emocí, je jasné, že může člověku ušetřit spoustu starostí. Slíbit a domluvit si totiž v době zamilovanosti můžete s partnerem cokoliv, nicméně situace se může během let změnit. Nejlepším a univerzálním řešením je pak právě předmanželská smlouva, pokud ji mezi sebou uzavřou snoubenci ještě před uzavřením manželství. V takovém případě mezi nimi nikdy nedojde ke vzniku společného jmění manželů a v majetkové oblasti se pro ně nic nezmění. Není ani nic neobvyklého, že u druhého a dalšího manželství bývají důvodem k jejímu uzavření obavy z případných problémů souvisejících s vypořádáním majetku, které někteří možná zažili při předchozím rozvodu. Pokud jsou na obou stranách navíc i děti, může eliminovat jejich případné rozpory v případě, že by jeden z manželů zemřel. V neposlední řadě je dobré si uvědomit, že do společného jmění manželů spadá nejen hmotný a nehmotný majetek, ale i dluhy, které vzniknou například v podnikání – předmanželská smlouva pak předchází i této situaci. Smlouvu je nutné nechat sepsat notářem ve formě veřejné listiny a zároveň doporučuji nechat ji zapsat do seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném Notářskou komorou ČR,“ radí Dagmar Zweschperová, specialista Právní Ochrana Majetku s. r.o .
Další svatební tipy najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.