Chloupky už se přece nenosí: Vyzrajte na chloupky na nohách a v podpaží!

Blíží se sezona sukní, šortek a tílek, a tak téma ženského holení nabírá na aktuálnosti. Hladká pokožka je totiž stále považována za určitý standard, naopak viditelné strniště v podpaží nebo na nohách rovná se naprosté společenské faux paux. Jaké jsou nejběžnější metody odstraňování chloupků a jaké mají výhody a nevýhody?
DEPILACE
● Patří sem holení žiletkou nebo elektrickými strojky a chemická depilace.
● Nejde o odstranění celého chloupku, ale v podstatě jen o jeho zkrácení nad povrchem pokožky, nebo těsně pod ní, kořínek zůstane nedotčený.
● Jde o rychlé, bezbolestné a nenáročné metody, které snadno zvládnete doma, ale musí se často opakovat. Po »zásahu« rostou chloupky v klidu dál a na pokožce jsou znatelné již během několika dnů.
Elektrické holicí strojky
Procedura je podobně jako u holení žiletkou rychlá a bezbolestná, ale běžně se provádí nasucho, a můžete se tedy oholit prakticky kdekoli (některé strojky lze bezpečně použít i ve sprše spolu s pěnou na holení). Chloupky nedorůstají s drsným efektem.
● I v tomto případě je nutné opakovat holení několikrát týdně, ale na rozdíl od klasické žiletky je elektrický depilátor k pokožce šetrnější.
NÁŠ TIP: Dámský holicí strojek Philips BRL140/00 SatinShave Advanced pro suché i mokré použití, v síti Euronics, 1099 Kč.

Depilační krémy, pěny a gely
Chemické látky v těchto přípravcích »rozpustí« chloupky těsně nad povrchem, takže hladká pokožka vydrží o něco déle než po holení.
● Jejich aplikace je snadná a rychlá, nicméně chemické látky mohou způsobit podráždění a alergie. Neměly by se nanášet na obličej, sliznice, mateřská znaménka nebo podrážděnou pokožku.
NÁŠ TIP: Depilační krém Strep s pečujícím arganovým olejem, Opilca, 144 Kč.
Holení žiletkou
Velmi rychlá, naprosto bezbolestná a asi nejběžnější metoda. Je nutné ji provádět zamokra a s použitím pěny na holení.
● Chloupky po holení velice rychle dorůstají, takže většinou je třeba proceduru opakovat několikrát za týden, což není zrovna šetrné k pokožce. Navíc rostou s typickým drsným efektem, který způsobuje ostré seříznutí žiletkou.
EPILACE
● K epilačním pomůckám, které můžete použít doma, patří elektrický pinzetový epilátor, vosk či voskové pásky, cukrová pasta či poměrně nové epilátory využívající technologie intenzivního pulzního světla pro domácí využití.
● V kosmetických salonech a na klinikách můžete podstoupit odstranění chloupků i dalšími metodami, které by však měl provádět jen odborník. Jsou to například epilace laserem, elektrickou jehlou nebo pulzním světlem či tzv. Perská epilace.
● Dochází k odstranění celého chloupku, tedy i části, která se nachází pod kůží. Epilace může být dočasná, nebo trvalá. Po dočasné se vlasová cibulka »vzpamatuje« a chloupek dorůstá během několika týdnů (u většiny domácích metod). U trvalé je cibulka jednou provždy zničená (týká se především odborných metod), nicméně většinou je třeba aplikaci několikrát opakovat.
● Tyto metody nejsou úplně bezbolestné, pro někoho mohou být i velice nepříjemné.
Elektrické epilátory
Jde o přístroje s rotující hlavou se spoustou malých pinzetek, které vytrhávají chloupky i s kořínky. Nové chloupky pak dorůstají až několik týdnů.
● Vytrhávání může být hodně nepříjemné až bolestivé. Epilátory nejsou příliš vhodné na citlivé partie, jako jsou třísla, podpaží nebo zadní strany nohou.
NÁŠ TIP: Epilátor Braun Silképil 5 Wet & Dry pro extra jemnou epilaci na sucho nebo s vodou, 1999 Kč.

Vosk, cukrová pasta
Odstraňují chloupky i s kořínky, zaručí tedy hladkou pokožku na delší dobu. Oba produkty se nanáší za tepla, takže je třeba zvýšené opatrnosti. Vosk je k dostání i v podobě pásků, které se aplikují za studena.
● Při domácím použití nemusí být první aplikace zcela úspěšná, chce to trochu cviku. Odstranění chloupků voskem nebo cukrovou pastou není také zcela bezbolestné.
NÁŠ TIP: 100% přírodní cukrová pasta obohacená o pečující bylinné extrakty BioEpil, Purity Vision, 275 Kč.
