Velký finanční rádce II: Dělejte si radost za co nejméně peněz!

Finanční poradkyně Daniela Kočí ze společnosti Partners odpověděla na čtyři nejfrekventovanější otázky ohledně financí. Svůj názor přidal i psychlog PhDr. Jeroným Klimeš, Ph.D.
Čtyři nejčastější otázky ohledně financí jsme položili Daniele Kočí, finanční poradkyni a manažerce ze společnosti Partners.
JAK NEJLÉPE SPOŘIT, JAKÝ ZPŮSOB JE V SOUČASNOSTI NEJVÝHODNĚJŠÍ?
„Hlavně se rozhodnout a pak si nechat poradit kam. Nikdy není brzy a v podstatě nikdy není pozdě, pouze vás to bude stát více, aby se něco naspořilo. Doporučuji využít všech možných benefitů od státu, ať už formou stavebního spoření, či penzijního, a rozhodně se zamyslet nad vhodnými investicemi podle rezervy a za jak dlouho je chceme udělat.“
JE DOBRÉ MÍT FINANČNÍHO PORADCE?
„Peníze jsou velmi složitá disciplína a pro každého velmi citlivé téma. A protože jde o peníze, které jsou pro většinu lidí hned po zdraví tím nejdůležitějším, není žádná ostuda požádat o radu zkušeného odborníka. Zastupovat se právně také nebudeme samotné, pokud budeme u soudu. A koneckonců ani slepé střevo si nevyoperujeme sami v obýváku. Je to ale stejně jako se vším. Dobrý fi nanční poradce nám může být velkým přínosem stejně jako dobrý právník, ten špatný může udělat více škody než užitku. Jde o kvalitní výběr, a to není mnohdy vůbec jednoduché. Má-li někdo špatnou zkušenost, měl prostě jen smůlu na výběr."
NA CO SI OPRAVDU NEPŮJČOVAT?
„Je potřeba rozlišovat dobré a špatné úvěry. Mezi dobré patří úvěr na bydlení, mezi špatné půjčka například na dovolenou. Tady opravdu platí, když na to nejsou peníze, k moři se prostě nepojede a bude to předmětem šetření třeba do té střednědobé rezervy. Být frustrován na dovolené z toho, že budu zadlužen na dva roky dopředu, přece nemá význam.“
JAK NENALETĚT LICHVÁŘŮM?
„Nenechat se natlačit do ničeho, co nemáme ověřené a co zní už na první pohled lákavě. Když vám někdo slibuje, že půjčí bez ručitele a bez doložení příjmu, prakticky na dobré slovo, mnohdy jen na telefonát, věřte, že to dobré slovo vás bude stát hodně peněz navíc. Ale kdo má kvalitního poradce, lichvářů se bát nemusí. Ten ho před podobnými praktikami včas uchrání.“
OČIMA PSYCHOLOGA
PhDr. Jeroným Klimeš, Ph.D.
Jak se může nedostatek peněz projevit na psychice člověka?
„Nedostatek peněz znamená, že řadu svých snů nebo potřeb budete mít neuspokojených. Mírný nedostatek financí je prospěšný, velký je zase utrpením a může vést až ke kriminálnímu chování.“
Jak se vyrovnat s tím, že nemohu svým dětem či vnoučatům dopřát to, co by si přáli?
„Musím udělat nějaký balanc, abych z těch možností, které mám a peněz, které mám, koupil takovou kombinaci, která přinese největší radost. Pokud mám omezené finance, tak dětem nekoupím dovolenou, ale sedačku, protože ji potřebují. Je tedy dobré dělat co největší potěšení za co nejméně peněz. Tuhle dovednost by se měly učit už děti. Koupit si co nejvíce maličkostí za třicet korun, které udělají radost, a nejít do minusu. Říká se tomu finanční gramotnost.“
Proč někteří lidé utrácejí víc peněz, než mají?
„Protože používají peníze jako zklidňující manévr. Když je jim smutno, uklidní se tím, že něco koupí. Někdo si jde zaběhat, jiný si zahraje na piano. Jenže jsou lidé, kteří, jsou-li smutní, jdou do obchodu a koupí věc, kterou nepotřebují. Zlikviduje jim to finanční rozpočet a pak je jim zákonitě smutno.“