Jak vyzrát na pocení a fleky v podpaží
Pocení je sice normální a lidské, ale propocené fleky v podpaží, anebo pramínky potu na obličeji či těle nevypadají dvakrát sexy...
Pocení je přirozená funkce našeho těla. Slouží především k ochlazování organismu, k vylučování škodlivých látek, potit se však můžeme také ze stresu. Nadměrné či jinak »neukočírované« pocení může být nepříjemné nejen pro toho, kdo jím trpí. Odér potu prostě cítit je a na přitažlivosti vůbec nepřidá. Zvlášť v horkých dnech nás dokáže pořádně »otrávit«, hlavně v městské dopravě, kde se míchají všechny možné pachy dohromady.
Není pot jako pot
Pocení je normální, proto bychom si měli uvědomit, jestli se skutečně potíme nadměrně, nebo jen když je skutečně horko, jsme ve stresu nebo právě proděláváme virózu či jiné běžné onemocnění. »Normální« pot, jehož funkce je především ochlazovat tělo, je vylučován tzv. ekrinními žlázami, které jsou na celém těle. Tvoří ho z 99 % voda a z 1 % soli, takže většinou není cítit vůbec nebo jen mírně. Oproti tomu »emoční« pot je vylučován tzv. apokrinními potními žlázami, které jsou hlavně v podpaží a okolo genitálií. Kromě vody obsahuje také bílkoviny a tuky, které přitahují bakterie přirozeně se vyskytující na naší pokožce. Sám o sobě také nepáchne ani nevoní, to, co způsobuje jeho nepříjemný odér, jsou právě až rozkládající se bakterie, které se v tomto prostředí navíc i velice rychle množí.
Když je potu příliš...
Pokud je pocení nadměrné a není možné ho nijak regulovat, může být i značně stresující. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a lidem, kteří jím trpí, značně komplikuje život. Nadměrné pocení může být buď lokální, nebo po celém těle, vrozené, nebo získané v průběhu života. Zatímco příčiny vrozené hyperhidrózy jsou neznámé, náhlé zvýšené pocení, které trvá více než půl roku, může provázet vážná onemocnění, jako je cukrovka či rakovina, nebo problémy se štítnou žlázou či slinivkou. Častou příčinou jsou také různé hormonální změny, ať už v pubertě, v těhotenství či při menopauze.
Jak se nadměrnému potu a pachu ubránit?
- Deodoranty. Kosmetické přípravky, které vylučování potu nijak neredukují, jen překrývají pach potu.
- Antiperspiranty. Kosmetické přípravky, které výrazně omezují tvorbu potu, bývají parfemované. Jejich účinnost je velmi individuální, lidem s nadměrným pocením většinou nestačí. - Botulotoxinové injekce Používají se tehdy, když není nadměrné pocení způsobeno žádnou z nemocí. Léčba je založena na aplikaci velmi malého množství botulotoxinu do problematické partie. Látka blokuje přenos nervových impulzů, čímž výrazně omezuje pocení. Zjednodušeně řečeno žlázy neprodukují pot, protože nedostanou příkaz. Nejčastěji se provádí v podpaží, na dlaních nebo chodidlech. Zákrok trvá několik desítek minut, provádí se ambulantně, anestezie není obvykle potřebná. Účinek nastupuje do týdne a vydrží 4 měsíce až rok. Jde poměrně o nákladné řešení (od 13 000 Kč).
- Iontoforéza. Jde o fyzikální metodu, při které se velmi malé množství elektrického proudu nechá pomocí vody působit na problematická místa na těle, především na rukou, nohou a v podpaží. Jedná se vlastně o takovou speciální vodní koupel. Ošetření trvá řádově v minutách, doporučuje se asi 10 opakování. Výsledek se projeví po 1 až 3 týdnech, efekt přetrvává několik týdnů a měsíců. Ošetření je také celkem drahé (kolem 3500 Kč za 10 sezení).
I jídelníček ovlivňuje pocení
Nadměrné »aromatické« pocení mohou vyvolávat také kořeněná a pikantní jídla, alkohol, kouření či káva. Nevhodná jsou i mastná jídla, slazené nápoje a příliš chemicky upravovaných potravin, jelikož na jejich zpracování potřebuje tělo více energie. Šalvěj podporuje stahování potních žláz, čímž omezuje pocení. Doporučuje se pít dva hrnky odvaru denně (lžička sušených listů na 250 ml vody). Výsledek by se měl projevit po dvou týdnech.