Vlastimil Harapes (†77): Nádor u srdce odhalil nešťastný pád | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Vlastimil Harapes (†77): Nádor u srdce odhalil nešťastný pád

Vlastimil Harapes a Hana Zagorová
Vlastimil Harapes a Hana Zagorová (abl)

Nečekaný a hlavně rychlý odchod herce a tanečníka Vlastimila Harapese (†77) všechny jeho kamarády a kolegy v úterý velmi zaskočil. Podle řady z nich si v poslední době psychicky dost vytrpěl, rychlý průběh rakoviny byl následně pomyslnou tečkou za pekelnými dvěma roky.

Vše začalo na konci léta 2022, kdy zemřela jeho bývalá žena Hana Zagorová (†77). Vlastíka to tak zdrtilo, že ani nebyl schopný přijít na její pohřeb. „Ne, nemůžu. Opravdu to nezvládnu,“ omlouval se tehdy deníku Aha! zdrcený Harapes. Chtěl být sám, truchlit mimo zraky veřejnosti. Další velká rána ale měla teprve přijít.

Byli propojení

Na podzim stejného roku pak po krátké nemoci odešel Harapesův velmi blízký přítel a kolega Antonín Procházka. Vzdělaný intelektuál, který Vlastíka vozil na akce či na besedy s lidmi a který mu se vším pomáhal. „Pan Procházka byl s panem Harapesem velmi propojený, vždy o něm moc hezky mluvil. Bylo to pro nás moc bolavé, když Toník odešel,“ vzpomínala včera rodinná příbuzná Věra Procházková, která se setkala s Harapesem i na Antonínově pohřbu v motolském krematoriu.

Stranil se lidí

Když se pak Věra potkala s bývalým baletním mistrem na výstavě korunovačních klenotů loni v lednu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, nepoznávala ho. „Byl velmi zakřiklý, ani si nechtěl s nikým povídat. Po odchodu Haničky a Toníka se hodně změnil, prostě ho to dost vzalo,“ dodala.

Vlastimil Harapes: Už mám odpor k pohybu, bylo ho dost!

Video se připravuje ...

Utajené problémy urychlil pád

Býval posmutněný a málomluvný. S Vlastimilem Harapesem se v posledních měsících něco dělo. Baletní mistr zřejmě bojoval se zdravotními problémy, které ale nechtěl řešit s lékaři. Rozhodl až nešťastný pád počátkem minulého týdne. Potlučeného tanečníka naložila projíždějící sanitka a odvezla ho na vyšetření do Fakultní nemocnice v Motole. Kašlal a špatně dýchal, takže jedna z prvních cest vedla na rentgen plic. Bohužel odhalil smutnou realitu. Vlastík měl blízko srdce nádor, který nešlo operovat. Slavný pacient putoval do Fakultní nemocnice na Karlovo náměstí. Podrobnější vyšetření ukázala, že má metastázy v dalších orgánech. Bylo to moc zlé...

Pohřeb 27. 5. ve Zlaté kapličce 

Poslední rozloučení uspořádá pražské Národní divadlo, jehož emeritním členem Vlastimil Harapes byl. Hold mu 27. května ve Zlaté kapličce jistě vzdají nejen kolegové a přátelé, ale i jeho početní fanoušci. Už v 11.20 hod. budou moci lidé položit květiny, úderem poledne začne komponovaný pořad. O hodinu později vynesou rakev s ostatky. V baletu Národního divadla působil Vlastimil Harapes od roku 1971. V letech 1990 až 2003 byl uměleckým šéfem baletního souboru. V roce 2012 dostal Thálii za celoživotní mistrovství.

Blanka Matragi o Haně Zagorové: Před čím ji musela opít?

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.