Astronomický úkaz ochromil Ameriku: Miliony lidí sledovaly zatmění Slunce | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Astronomický úkaz ochromil Ameriku: Miliony lidí sledovaly zatmění Slunce

Průlet pod zcela zastíněným Sluncem.
Průlet pod zcela zastíněným Sluncem.  (Foto ČTK/AP )

Astronomická událost letošního roku, ale i celého desetiletí, přilákala do USA miliony lidí ze všech koutů světa! Severní Amerika prožila temnou noc uprostřed jasného dne a úplné zatmění Slunce naplnilo peněženku nejednomu podnikateli.

Rodiny s dětmi, cestovatelé, amatérští astronomové i prezidenti. Ti všichni se v pondělí 8. dubna kochali neuvěřitelným pohledem na oblohu. Hotely v tzv. »pásu totality« (viz mapa), v němž bylo možné pozorovat 100% zatmění, hlásily vyprodáno i za strategicky nastřelené ceny, prodejci brýlí s filtrem či třeba kempinkovým vybavením zase nadité kapsy. Skvělý den zaznamenali také dopravci a restauratéři, zkrátka a dobře každý chtěl být u toho a každý si chtěl zážitek vychutnat se vším všudy. Vzácný astronomický jev se v úseku čtyř hodin prohnal nad Severní Amerikou od Mexika po Kanadu a jako první zakryla luna Slunce v Mazaltánu ve východním Mexiku. Místním tam událost zpestřil symfonický orchestr, jenž pohybující se Měsíc doprovodil znělkou z Hvězdných válek.

Nepsavost i děs zvířat v zoo

Ne všichni v Americe byli tak nadšení. Mnoho lidí hlásilo problémy s nespavostí, úzkosti, nechutenství, ženy narušení menstruačního cyklu. Zatímco tyto účinky zatmění nejsou vědecky prokázané, naprosto jasně ovlivnil jev chování zvířat. Třeba v zoo v Dallasu náhlá temnota vyděsila žirafy a zebry, které jako o život uháněly do svých úkrytů. Obloha se nelíbila ani psům či ptákům.

Zázrak? Ani ne.

Aby měli pozemšťané možnost vychutnat si jedinečný zážitek, musí se toho ve vesmíru stát opravdu mnoho. Zaprvé, Měsíc, Slunce a Země se nachází v jedné přímce. Zadruhé, Slunce je od zemského satelitu vzdáleno na jednu konkrétní vzdálenost. Zatřetí, Měsíc je v novu.

V Česku až v roce 2135

Někteří nadšenci šílí po zatmění do té míry, že za ním cestují po celé planetě, fenomén se totiž ukáže pokaždé trochu jinde. Kdy v Česku? „Poslední úplné zatmění Slunce v Česku proběhlo 12. května 1706. A další nás čeká až v roce 2135,“ uvedli vědci z Astronomického ústavu AV ČR.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.