Dnes slaví koule plynů, která nám dala život: Co nevíte o Slunci? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 14. června 2024

Svátek slaví Roland, zítra Vít

Dnes slaví koule plynů, která nám dala život: Co nevíte o Slunci?

Slunce
Slunce (Pixabay)

Na obloze je nepřehlédnutelné a nic by bez něj nebylo. Svět dnes slaví den Slunce. Je skvělý čas připomenout si, co všechno pro nás tato hvězda znamená.

Dává nám jídlo

Většina života na Zemi je závislá na slunci, které je hlavním zdrojem energie pro fotosyntézu. I hlubokomořští a jeskynní živočichové většinou přežívají jen díky potravě, která se k nim dostává z míst, kam sluneční parsky dopadají. Při fotosyntéze v rostlinách z oxidu uhličitého a vody vzniká jednoduchý cukr, voda a kyslík. Bez slunce by tedy nebylo nejen co jíst, ale ani co dýchat.

Dává nám energii

Každou sekundu na osvětlenou část Země dopadne záření o energii 200 000 TJ. To je 20tisíckrát více, než současné lidstvo spotřebuje. Využít ji můžeme třeba za pomoci solárních kolektorů, ale největší díl energie využíváme už nyní tím, že ohřívá zemi, a my nemusíme topit. Bez Slunce by na zemi bylo –200 °C.

Léčí nás

Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. A je to pravda. Slunce zajišťuje tělu tvorbu vitamínu D. Léčí záněty a předchází jim, zlepšuje stav kostí. Při pobytu na slunci se také vylučuje serotonin zlepšující náladu a kvalitu spánku. Pokožka vystavená slunci produkuje i oxid dusný, který snižuje krevní tlak a relaxuje tělo. Snižuje riziko srdečních chorob a mrtvice.

Bohové slunce byli nejvyšší 

Ve starých civilizacích patřil Bůh Slunce vždy k těm nejvyšším a nejmocnějším. Uctíval se snad v každém náboženství, každé civilizaci. Všude měl své specifické jméno. Třeba ve Francii si Ludvík XIV si potrpěl na přízvisko Král Slunce.

Jak žhavé planětě říkali...

...Germáni: Sunna nebo též Sól.

...Egypťané: Ra, král Bohů a Bůh stvoření.

...Inkové: Inti, Bůh slunce a prapředek všech Inků.

...Japonci: Amaterasu, bohyně slunce, v linii jejích potomků by měla být japonská císařská rodina.

...Slované: Dažbog (Svarožic), syn boha blesku Peruna.

...Římané: Sol Invictus, neporazitelné slunce, byl nejhlavnějším římským bohem před příchodem křesťanství. Jeho narozeniny, slavené 25. prosince, se proměnily ve svátek narození Krista, tedy Vánoce. 

Víte že...

...Slunce je staré 4,6 miliardy let? A ﷯jen o trochu déle bude trvat, než vyhasne.

Čísla

  • 1 400 000 km. Takový je průměr Slunce. Je 400krát větší než Měsíc, ale i 400krát dál od Země, takže se při pohledu ze Země jeví podobně veliké.
  • 150 000 000 km. Takováto vzdálenost dělí Slunce a Zemi.
  • 600 milionů tun. Tolik vodíku Slunce každou sekundu promění v helium v procesu termojaderné fúze. Je to energie, jako by vybuchlo 100 miliard tun dynamitu. Slunce nemá pevný povrch, je to koule plynů, 92,1 % tvoří vodík.
  • 1 milion. Tolik Zemí by se vešlo do jednoho Slunce.
  • 27,4 dne. Za tolik dní se průměrně otočí kolem osy. Netočí se rovnoměrně, na rovníku rotuje rychleji (1x za 25,38 dne), na pólech je pomalejší (1x za 36 dní).

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.