Komunisté zastavili Hlaváčovou (†85): ŠVORCOVÁ JÍ VYFOUKLA ROLI! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

Komunisté zastavili Hlaváčovou (†85): ŠVORCOVÁ JÍ VYFOUKLA ROLI!

Jiřina Švorcová "vyfoukla" Janě Hlaváčové roli v Ženě za pultem
Jiřina Švorcová "vyfoukla" Janě Hlaváčové roli v Ženě za pultem (archiv)

Ženu za pultem mají diváci neodmyslitelně spjatou s Jiřinou Švorcovou (†81). Král českých seriálů, scenárista Jaroslav Dietl (†56,) ale původně psal roli Anny Holubové pro nedávno zesnulou Janu Hlaváčovou (†85)! Těsně před natáčením však přišel příkaz shora a oblíbená herečka musela být přeobsazena zapálenou komunistkou...

Pozdější Tonička z filmových Básníků se po Chalupářích, kde ztvárnila víceméně epizodní postavu maminky, těšila na velkou seriálovou roli. Jenže nejvyšší vedení tehdy vládnoucí komunistické strany rozhodlo jinak!

Dietl byl naštvaný

„Můj manžel si vysnil do role maminky se dvěma dětmi, která pracuje v lahůdkách, Janu Hlaváčovou. Psal to pro ni. Z nejvyšších míst ale přišlo nařízení, že ji musí hrát Švorcová. Ta sice byla skvělá herečka, ale pro tu postavu se nehodila. Nedalo se nic dělat...“ píše v knize Žena za pultem vdova po geniálním scenáristovi Magdalena Dietlová (79).

Zemřela Jana Hlaváčová (†85): 30 let první dámou Národního divadla

Video se připravuje ...

„Vzpomínám si, že byl děsně naštvaný. Do toho scénáře se zamiloval a psal ho opravdu s velkým nadšením,“ říká o svém muži. A protože se u nás nikdy nic neututlalo, už v době vysílání se mezi lidmi šířila šeptanda, že hlavní roli měla hrát Hlaváčová. A to Ženě za pultem pěkně ublížilo!

Pomsta za Antichartu

Čím si oblíbená herečka vysloužila nebýt v seriálu? S manželem Luďkem Munzarem (†85) tehdy odmítla podepsat tzv. Antichartu. „Do Národního divadla, kde byly na sedadlech lístečky se jmény, kdo si kam má usednout, jsme prostě nešli. Mysleli jsme, že dostaneme výpověď, ale ono nic,“ vzpomínala Hlaváčová. Z Národního divadla, kde byli oba v angažmá, je sice nevyhodili, avšak Jana přišla o roli prodavačky Anny Holubové ve dvanáctidílném seriálu Žena za pultem. Naštěstí jí to režiséři později vynahradili. Důkazem toho je i zmiňovaná zdravotní sestra Tonička z filmových Básníků.

Anticharta

Video se připravuje ...

Odnesl to i Abrhám

Kvůli Švorcové byl přeobsazen i Josef Abrhám (†82), který měl původně hrát Karla, nápadníka hlavní hrdinky Anny. „Milostný pár s Janou Hlaváčovou měl podle manželova scénáře tvořit Josef Abrhám. Ten se ale ke Švorcové naprosto nehodil, a dokonce s ní hrát i odmítl. A tak byl přeobsazen Petrem Haničincem. Karty prostě odvážná Jana pěkně zamíchala,“ prozradila Magdalena Dietlová.

Co byla Anticharta

Takzvaná Anticharta (oficiálně Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru) byla podpisová kampaň zorganizovaná komunistickou vládnoucí mocí jako odmítavá reakce na prohlášení Charty 77. Na 28. ledna byli do Národního divadla pozvány osobnosti kulturního života. Výzvu vyjadřující loajalitu komunistickému režimu tam se zápalem sobě vlastním přednesla právě Švorcová.Přečtěte si
ELLA Průšová
21. 1. 2024 • 17:23

Jiřina Švorcová byla jediná komunistka, která nepřevlékla kabát! J. Hlaváčová byla též skvělá herečka, dejte jim už pokoj, nepomlouvejte je! Že dneska sedí na Hradě jeden velký komunista a křivák, nikomu nevadí! Řešte, co je nyní, řešte tu vládní svoloč nebo řešte, kdo z herců udával kolegy! Kdo podepsal rozsudek smrti herečky Štěpničkové!

jity
21. 1. 2024 • 12:14

Nepochybuji, že by to paní Hlaváčová nezahrála výborně, ale lépe se na tu obyčejnou ženu za pultem hodila Švorcová. Neměla vzorně upravené obočí jak paní JH a měla trochu zadel, zkrátka jako běžná žena, které jsme potkávali. Nebyl čas tenkrát chodit na kosmetiku, cvičit atd.

carlae
21. 1. 2024 • 10:21

ono je to jako s těmi mraky partizánů , nakonec jich bylo víc než občanů, njn , musejí se vyrábět další a další "hvězdy".

fany22
21. 1. 2024 • 09:15

pepa333 - všude se uvádí r. natáčení 1977. A že to psal Dietl s představou Jany Hlaváčové, a byla mu doporučena Śvorcová, to se vědělo.
Ta souvislost s neúčastí na pověstném shromáždění ale kupodivu nesedí, schválně jsem se podívala na údaje o JH, natočila hned v témže roce další film, a současně asi 6 dalších pro televizi včetně seriálu.
Asi soudruzi nestihli ohlídat všechno.
Že se umělci báli to prohlášení nepodepsat, to je pravda.
Ale i když se to dneska démonizuje, v podstatě šlo o podporu socialismu a “klid na práci”, jak se to tenkrát formulovalo, což de fakto podporoval každý, kdo chodil k volbám, do prvomájového průvodu, byl členem Brigád socialistické práce, v SSM apod.
Nic to ale nemění na skutečnosti, že paní Hlaváčová i pan Munzar projevili statečnost, protože nikdo nevěděl, jaké to bude mít následky.

leros
21. 1. 2024 • 08:41

pepa333,oni ji nevyhodili, ale přeobsadili Švorcovou. Seriál se natáčel během roku 1977 a v prosinci 1977 měl premiéru. Tak je jasné, že nepodepsání Anticharty se muselo někde projevit. Ze strany Munzara a Hlaváčové to byla velká odvaha, nepodepsat.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.