Zázračná babička Maruška: Ve 106 letech čte bez brýlí!

Kdyby ke svým narozeninám měla na obřím dortu svíčku za každý rok, byl by to pořádný táborák! Od chvíle, kdy se v domě s číslem popisným 23 v obci Mileč na Plzeňsku Marie Špetová začala rozhlížet po světě, totiž uplynulo už 106 let. A život ji pořád baví. Jako knížky, které nedá z ruky.
Během jejího života byl představen první televizor, lidstvo objevilo penicilin, krevní skupiny, Karel Čapek poprvé vyslovil slovo robot... Marie Špetová, která se narodila v neděli 13. ledna 1918 jako nejstarší ze čtyř dětí před třemi bratry, ale měla jiné starosti. Chtěla číst! A tahle láska se jí drží dosud, i v 106 letech.
„Ve čtyřech letech šla s kalendářem do školy, zda by ji nevzali do učení, ale musela si tři roky počkat,“ prozradila Aha! její vnučka Kristýna Škardová. Nejstarší občanka Plzeňského kraje ze školy vyšla ve 13 letech se samými jedničkami. Od roku 1937, kdy sloužila u sedláka v Měcholupech, putovala za prací do Blovic i do Prahy. „Ráda se procházela na Vyšehradě a chodila na matějskou pouť,“ řekla Kristýna.

„Navštěvovala Národní divadlo i Malostranské, pak na něj ale za druhé světové války nezbývaly peníze.“ V roce 1960 nastoupila paní Špetová do JZD, zůstala tam do roku 1989, kdy šla do penze. „V 80 letech ovdověla a přišla o nejmladšího syna Josefa. Tehdy se vrátila k vyšívání deček, poslední vyšila ve svých 100 letech. Několik let je vystavoval obecní úřad v Neurazech,“ uvedla vnučka. Od té doby hlavně čte, dokonce bez brýlí!
Klid a hořká
Marie Špetová stále bydlí doma a užívá si života ve společnosti rodiny a hlavně dcery Zdeničky. Má čtyři děti, devět vnoučat, 15 pravnoučat a dvě prapravnoučata! „Lásku ke knihám jsem po babičce zdědila. Hodně mi četla ale i maminka,“ uvedla vnučka. Jaký má oslavenkyně recept na dlouhověkost? Vyhýbat se neřestem, žít ve vnitřním klidu a střídmosti. „Ale ráda mám hořkou čokoládu,“ dodala.