Důchodci přišli o peníze chybou státu: Proč už je zpátky nedostanou?

Konkrétně jde o důchodce v exekuci, insolvenci nebo o invalidy. Česká správa sociálního zabezpečení totiž nestihla zareagovat na vládní zvýšení nezabavitelné částky. Proto důchodcům vyplatili méně peněz, než dle zákona měli.
Až 70 tisíc seniorů bylo v lednu ochuzeno o peníze. „Je to chyba ČSSZ. Určitě jsou to řádově desítky tisíc lidí, kterým bylo sraženo víc, než zákon umožňuje. Někde to budou koruny, někde desetikoruny a někde až tisícikoruny," vysvětlil pro TN.cz Daniel Hůle, vedoucí Programu poradenství neziskové organizace Člověk v tísni.
Kdo půjde dříve do penze? Drama Na Bulovce, muž se zbraní! A velký krok Rolins a Nedvěda
ČSSZ se brání tím, že peníze, které zadluženým důchodcům nevyplatili, poslali rovnou exekutorům. Z toho důvodu prý není možné, aby lidem peníze vrátili. „Česká správa sociálního zabezpečení částku vracet nebude, takový postup není možný. O provedenou zvýšenou částku došlo k ponížení dluhu povinného, částka byla využita v jeho prospěch," pronesla mluvčí MPSV Eva Davidová.
Pokud se ale senioři chtějí obrátit přímo na exekutora, mohou. Například panu Dlouhému se to vyplatilo. „ČSSZ mi řekla, že je nutné se obrátit přímo na exekutora, který exekuční příkaz vydal. Já jsem napsal exekutorovi odvolání, že mi sáhl na nezabavitelné minimum a exekutor to posléze přiznal," popsal. V takovém případě pošle exekutor peníze zpět ČSSZ, která je posléze pošle zpět poškozenému.
Rostoucí důchody jsou problémem pro rozpočet