Nový prezident Petr Pavel (61): Trestní oznámení na hradní pány?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 31. května 2023

Svátek slaví Kamila, zítra Laura

Nový prezident Petr Pavel (61): Trestní oznámení na hradní pány?!

Petr Pavel, Miloš Zeman a Vladimír Kruliš (vpravo): Zamíří Zemanův muž do ČNB?
Petr Pavel, Miloš Zeman a Vladimír Kruliš (vpravo): Zamíří Zemanův muž do ČNB? (Archiv Blesku)

Nově zvolený prezident Petr Pavel (61) se chystá z gruntu prověřit fungování Pražského hradu po 10 letech kralování « Miloše Zemana (78). Podle něj mohla kancelář hlavy státu jít i za hranu zákona. Generál také nevyloučil možnost, že by mohlo padnout trestní oznámení.

Provětrání a prověření fungování Hradu byl jeden ze slibů, který Pavel dával ještě před zvolením. A vypadá to, že se do tohoto úkolu pustí hned po inauguraci.

S vědomím šéfa

„V kanceláři prezidenta bude zapotřebí skutečně hloubkový úklid ve všech oblastech, protože realita, se kterou se teď zatím stále ještě v náznacích setkávám, je výrazně horší, než jsem si představoval,“ nechal se zvolený prezident slyšet v pořadu Prostor X. Na dotaz, zda by mohl být konkrétnější, Pavel řekl, že se to týká především způsobu vedení prezidentské kanceláře Vratislavem Mynářem (55) a aktivit poradce dosluhujícího prezidenta Martina Nejedlého (56). „A to vše z velké části s vědomím Miloše Zemana,“ podotkl Pavel. Audit by podle něj měl provést Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) a nová hlava státu se ve čtvrtek sejde s jeho šéfem Miloslavem Kalou (59).

Pavel Koudelku jmenuje generálem, Zeman odmítal. Babiš končí s poslancem? A Ringo po kolapsu

Video se připravuje ...

Práce pro policii?

Pavel v rozhovoru také uvedl, že v případě některých věcí by mohlo připadat v úvahu i trestní oznámení. „Pokud tam budou takové skutečnosti, tak ano. Ale je evidentní, že kancelář prezidenta už dávno neplnila účel, který měla, a už dávno ztratila jakoukoli sebereflexi, pokud jde o transparentnost výkonu vysokého státního úřadu, a v rozsáhlé míře prováděli vlastní aktivity. Často v šedé zóně, ne-li přímo za hranou zákona,“ nebral si zvolený prezident servítky a dodal, že o některých takových věcech ví. „Zatím bych to nerad ventiloval, ale myslím si, že se to asi v nejbližších týdnech dozvíme,“ uzavřel Pavel, který podle svých slov nechce, aby na něj vypadl nějaký hradní kostlivec.

Milost a odměna

Problémy s hospodařením se objevily například v Lesní správě Lány už v minulosti. Loni v březnu dostal její šéf Miloš Balák od soudu tři roky vězení za ovlivňování veřejné zakázky v hodnotě 200 milionů korun. Poté ale dostal od prezidenta Zemana milost. Balák pak byl ještě nepravomocně odsouzen v jiné kauze ohledně těžby kamene v Lánské oboře k pokutě 870 000 korun a dvouletému zákazu činnosti v organizacích spravujících státní majetek. Přesto získal loni na odměnách rekordních 410 tisíc korun.

NKÚ už úřadoval

Jednu kontrolu už má Kancelář prezidenta republiky a jí podřízené organizace, tedy Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány, za sebou. NKÚ totiž v pondělí schválil závěr z kontroly, kterou prováděl od loňského února do prosince. Cílem bylo prověřit, zda uvedené organizace hospodařily podle předpisů, účelně a efektivně. Závěr ale NKÚ zatím nemůže zveřejnit. „Aktuálně jsme u této kontroly vázáni mlčenlivostí, protože nás v souvislosti s ní požádaly o součinnost orgány činné v trestním řízení,“ uvedla mluvčí úřadu Hana Kadečková.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.