Rok po smrti Mira Žbirky (†69): Hrob, který nikdo nečekal! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Rok po smrti Mira Žbirky (†69): Hrob, který nikdo nečekal!

Hrob Mekyho Žbirky na Olšanech
Hrob Mekyho Žbirky na Olšanech (Archiv)

V podělí to bude 11 měsíců ode dne, kdy se na věčnost odebral oblíbený slovenský zpěvák Miroslav Žbirka (†69). Osudným se mu stal opakovaný zápal plic. Dlouho se nevědělo, kde tato hudební legenda najde místo pro svůj věčný odpočinek. Nyní je však už jasno - je uložen na jednom ze známých pražských hřbitovů.

Vdova po legendárním hudebníkovi Mekym Žbirkovi Kateřina (55) se už rok řídí přesně danými pokyny svého zesnulého manžela.

Album a koncert

Ty zahrnovaly například dokončení nového alba, na němž se podílel i jeho syn David (27), velkolepý koncert k nedožitým 70. narozeninám, které by Žbirka oslavil 21. října, či výstavu jeho soukromých věcí. Interpret hitů Biely kvet, Atlantída či Balada o poľných vtákoch se také konečně dočkal dokončení hrobu, kde jsou uloženy jeho ostatky.

Pieta se sirénami

Na fanouškovské stránce Mekyho se objevilo video ze hřbitova v pražských Olšanech, které zachycovalo zpěvákovo místo posledního spočinutí. „Dnes to Meky měl i se sirénami,“ napsala vdova k záběrům černého náhrobku s velkou siluetou slavného umělce, který navrhla významná výtvarnice Míla Fürstová (47). Inspirovala se obalem Mekyho Double Alba, na němž je stejným způsobem vyvedený hudebníkův obrys. A nechybí ani velký Žbirkův autogram.

Kateřina Žbirková: Její a Mekyho syn David poprvé vystoupí v Česku!

Video se připravuje ...

Středeční uložení

Díky zmínce o sirénách je tedy jasné, že Mekyho do hrobu uložili ve středu 5. října.

Dušičky se blíží

Hrob Mekyho Žbirky se teď nejspíš stane místem, kam jeho věrní fanoušci budou pravidelně přicházet, aby uctili Mekyho památku a zapálili mu svíčku. Obzvlášť nyní, když se blíží nejenom výročí jeho skonu a narozeniny, ale i Dušičky. Není totiž pochyb, že Žbirka zde po sobě zanechal velký hudební odkaz v podobě písniček, které ani po letech pro svou nadčasovost nestárnou, a které navždy zůstanou v srdcích milovníků československé popmusic.

Lenka Filipová na křtu posledního alba Žbirky: Mám stažený žaludek

Video se připravuje ...Přečtěte si
bursik
8. 10. 2022 • 16:42

Neznámé ty lidi, on je konci lehce skleroticky pořád podával staré sto krát omlete příhody,ona velmi dominantní ,určitě udělala pro něj hodně,ale velmi velmi nesympatická zena

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.