Zagorová (†75) o zásadní filmové roli: Váhala jsem! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 8. června 2023

Svátek slaví Medard, zítra Stanislava

Zagorová (†75) o zásadní filmové roli: Váhala jsem!

Hana Zagorová
Hana Zagorová (Profimedia.cz)

V osmdesátých letech její sláva kulminovala, sbírala Slavíky jednoho po druhém, dělala stovky koncertů, byla hvězdou také v zahraničí. A do toho natočila Trhák (1980). Kultovní písňovou feérii, parodii, legrácku o natáčení jednoho šlágrového filmu na vesnici. „Ale já tu roli původně vzít nechtěla,“ dušovala se nám po letech Hana Zagorová (†75).

I když na JAMU vystudovala herectví, nějaký čas natáčela televizní inscenace a vystupovala také v legendárním Semaforu ve hře Kytice, přece jenom ji čím dál víc zaměstnávalo a bavilo zpívání. „Vždyť já i od pana Suchého ze Semaforu odešla kvůli koncertování. A odtamtud se neodcházelo! Nedalo se ale všechno skloubit, táhlo mě to jinam.“ Nicméně scénář Trháku se jí líbil, přečetla ho jedním dechem a moc se pobavila. Jenže váhala! Tolik hitů, interpretů, bude to vůbec komedie? „Přesvědčil mě režisér Zdeněk Podskalský. On byl senzační, byl ikona. Kouzlený člověk. Jemu nikdo neuměl odmítnout.“ Hanka je dodnes v roli učitelky Elišky Veverkové nezapomenutelná.

Až takhle mávnu...

Jako většina diváků milovala scénu s detonací návsi nanečisto. Kdy Ladislav Smoljak v roli režiséra ukazoval fotoreportérům, kdy vesnice vyletí do povětří a oni mají fotit. „Až takhle mávnu! Tak to je moje, to nikdy nevynechám a s napětím čekám až do konce.“ Smoljak mávnul, jen aby ukázal... Jenže pyrotechnik to odpálil. Zajímavé je, že Hanku film neoslovil a měla pocit, že to není ono. „Po premiéře jsem byla rozpačitá, zdálo se mi, že to ani není vtipné. Přitom při natáčení jsme si užili tolik legrace, proto jsem byla zaražená, že se nepodařilo tu náladu zachytit na plátně. Ale po letech, se mi zdá, ten film dozrál,“ svěřila Petru Mackovi do knihy Hana Zagorová: Naprosto nezbytné (2021, CNC). „Asi jsme ho pochopili, asi už máme více nadhledu.“

Kukurovi podmínky

Absurdity a naivní scény letitým reprízováním nabyly významu lidového folklóru. Navíc tehdejší celebrity se staly legendami a písně hity. „Měl jsem jen dvě podmínky, když jsem roli vzal. Že budu zpívat sám, přestože to neumím. Chtěli mě totiž nadabovat, což jsem nemínil připustit. A potom jsem jim řekl, že chci duet se Zagorovou! Ať mi ho napíšou. Protože to ona byla skutečná hvězda a kdo mohl tehdy říct, že s ní má duet?“ smál se při vzpomínce Juraj Kukura (75). Vše mu splnili, parádně zazpíval, všichni známe: Nech brouka žít! Ale mělo to háček. Krátce po natočení emigroval do Německa a film málem skončil v trezoru.

Proč se roky nehrál?

Postupně totiž ještě utekli na Západ Waldemar Matuška a zpěvačka Jana Kratochvílová a jeden čas se tak Trhák nehrál. Pak ho povolili, ale krátce před Sametovou revolucí podepsala Hana Zagorová petici Několik vět a film stáhli znovu a úplně. „Když vám dneska řeknu, že kdo v Trháku nehrál, jako by nebyl, tak to prostě je. Tolik jsem si ho oblíbila.“Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.