Tajemství slavné role Abrháma: O vrchního bojoval s Nárožným | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 16. června 2024

Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf

Tajemství slavné role Abrháma: O vrchního bojoval s Nárožným

Josef Abrhám v komedii Vrchní, prchni
Josef Abrhám v komedii Vrchní, prchni (Filmové studio Barrandov)

Se zesnulou hvězdou komedie Vrchní prchni se dnes ve spořilovském kostele rozloučí rodina, fanoušci a blízcí. Už si asi nikdo neumí v roli knihkupce Dalibora Vrány představit někoho jiného než skvělého Josefa Abrháma (†82). Přesto byl ve hře také Petr Nárožný (84) a Zdeněk Svěrák (86) se s Ladislavem Smoljakem (†78) o něj pohádal do krve.

Svěrák, který připravil scénář, měl totiž už vymyšlený dialog ke scéně, kdy Vránu přichytí soused Pařízek a vede ho ukázat jeho ženě. Vrána se usilovně vydává za Králíka. Mělo zaznít: „Celej pan Vrána! Postava, obličej, pleš. Navlas! Navlas!“

Josef Abrhám (†82): Připomeňte si jeho nejvíce ikonické role:

Video se připravuje ...

Prosadil si svou

Smoljak, který film režíroval, ale nesouhlasil. O hlavní postavě už měl jasno a rozhodně nemínil ustoupit. „Nárožný tehdy vystupoval v trojici se Šimkem a Sobotou v rolích, jak on sám říkal, blbého vzteklouna. Já měl o Daliborovi Vránovi úplně jinou představu, kterou splňoval pouze Josef Abrhám. Nechtěl jsem humor na první pohled, chtěl jsem činoherce, který tam ten vtip dostane jemněji,“ odůvodnil své rozhodnutí Smoljak.

A jak známo, bylo po jeho. Roli ale Abrhám svému blízkému kolegovi z Činoherního klubu nevyfoukl jen jednou. Když se v roce 1984 točil film Rozpuštěný a vypuštěný, měl hrát profesora Žaluda právě Nárožný. Dokonce měl už v kostymérně podepsané boty. Abrhám je ale na sebe nevzal. Koupil si pro natáčení jiné, nové, a pak je prodal komparzistovi.

Ješita

Krušné časy při rozdělování rolí zažíval také sám Zdeněk Svěrák. Smoljak si jako režisér potrpěl na takzvané vážené herce. Proto oznámil parťákovi Svěrákovi, že nedostane hlavní roli inspektora Trachty, i když ji hraje v divadelní hře Vražda v salónním kupé. Svěráka to tak zasáhlo, že o tom napsal ve vzpomínkové knize.

„Inspektora jsem hrál v divadle a tiše jsem počítal s tím, že si ho dopřeju i ve filmu buď s Petrem Bruknerem, nebo s Miloněm Čepelkou jako s praktikantem Hlaváčkem. Ale Smoljak dal přednost Jiřímu Zahajskému a Marku Brodskému. Tenkrát mě mrzelo také to, že obsadil i ostatní role našeho společného díla bez porady se mnou, ačkoli jsme si jako scenáristi toto zvykové právo hájili. Měl jsem pocit, že mu režisérství stouplo do hlavy. A stouplo. A mně zase ješitnost,“ přiznal po letech Svěrák.

Poslední rozloučení s Libuškou Šafránkovou v jejích rodných Šlapanicích

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.