Tajemství filmu Metráček: Šafránková neuspěla v konkurzu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. ledna 2022

Svátek slaví Ilona, zítra Běla

Tajemství filmu Metráček: Šafránková neuspěla v konkurzu!

Libuše Šafránková
Libuše Šafránková (TV Nova, Archiv bezpečnostních složek,)

Smrt spisovatele a scenáristy Stanislava Rudolfa (†89) hodně zasáhla Vítězslava Jandáka (74). Jeho Metráček mu totiž otevřel jako herci dveře dokořán na filmové výsluní. „Metráček byl můj první film,“ řekl Jandák a zdůraznil: „A měl jsem v něm hrát s Popelkou.“

Na hlavní roli Metráčka si totiž brousila zuby i Libuše Šafránková (†68), dokonce se zúčastnila i konkurzu. Ale neuspěla. Roli silného děvčete zíslala Markéta Světlíková (66). A není divu, křehká herečka se skutečně na tuto roli nehodila. „Libuška šla na konkurz jako by věděla, že Metráček bude šlágr. Nebyla to ale ta silná dívka, která by se mohla stát objektem mého sexuálního a mileneckého snažení, jak už pan Rudolf napsal ve své knize. No ale Libuška alespoň dabovala v Metráčkovi postavu Niny, jinak mi ale film záviděla,“ svěřil Aha! s úsměvem Jandák, který si ve snímku z roku 1972 zahrál atleta Honzu Koubka.

Blesk Podcast: Šafránkové unikla hororová role kvůli cenzuře. Scénárista Dutka odhalil své dávné přání

S Libuškou ho ale film stejně potom svedl dohromady, a to v roce 1973 v pohádce Tři oříšky pro Popelku, kde si Jandák zahrál princova kumpána. „No nakonec jsme se sešli v Třech oříškách a moc jsme se smáli tomu, že chtěla hrát Metráčka. Byl by to také její první film,“ řekl s tím, že Metráček mu pomohl získat roli v Popelce. „Škoda jen, že hlavní představitelku Metráčka film nevystřelil dál, jako mě, nabídky potom už žádné neměla. To já jsem kvůli Metráčkovi hrál v Popelce,“ komentoval Jandák.

Profík, který rozuměl dětem

Podle Jandáka se Rudolf věnoval už tehdy tématu dětské obezity, jako by věděl, že je to už téma navěky vděčné. „A byl to profík, jezdil na natáčení a pozorně vše sledoval. Byl to takový upřímný milý mužský, který rozuměl dětem i lidem,“ zdůraznil Jandák.

Blesk Podcast: Hovínko a větry v norské Popelce. V čem je nová a jiná?Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.