Nesplněný sen Karla Gotta: Po tomhle sakra toužil, ale… | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 26. ledna 2022

Svátek slaví Zora, zítra Ingrid

Nesplněný sen Karla Gotta: Po tomhle sakra toužil, ale…

Karel Gott
Karel Gott (Lidl.de a archiv Blesku)

Karla Gotta (†80) si budeme pamatovat nejen jako skvělého zpěváka, ale také jako herce. Avšak jeho největší herecký sen mu bohužel nesplnil. Zpěvák si chtěl zahrát neústupného policistu.

"Rád bych si zahrál policajta, kterému divák fandí, protože neslouží jen instituci, neplní pouze rozkazy, ale riskuje i konflikty se svým šéfem, má odvahu složit placku a položit pistoli, jít dál, dělat na vlastní pěst, až nakonec šéf sám uzná, že se mýlil a řekne: ´Jsi dobrej, pojď na kafe. ´ Konec filmu. Protože hrdina se musí umět vzepřít. Proti státu, proti moci, proti korupci, proti šéfům, kteří jsou zatvrdlí a konzervativní, protože už jim nejde o kejhák, stali se z nich úředníci, sedí někde nahoře a poslechnou i upozornění, aby dali od případu ruce pryč, že je to ve vyšším zájmu," řekl dle webu denik.cz v roce 1993 časopisu Kinorevue Gott.

O své vysněné roli mluvil i s dokumentární režisérkou Terezou Kopáčovou, jež s ním točila jeho medailon do cyklu GEN (Galerie elity národa) produkčního studia Febio. Představou "charakteru chlapa, který se umí naštvat, není měkkota", tehdy dost žil.

Gott a jeho dcera zpívají v pohádce: Podívejte se na jejich klipu!

Gott již v minulosti přiznal, že závidí hercům jejich profesi. Oni totiž na rozdíl od něj mohli »vypustit páru«.   "Závidím hercům tuhle šanci převtělit se do jiných postav, do jiných osudů a zvýraznit tak i jiné, skrytější stránky charakteru… Nechci nad svým hrdinou zbytečnou svatozář. Ale chci, aby odpovídal idolu dnešní doby, musí být tvrdý a erotický," tvrdil.

"Zpěvák, který předstupuje před lidi, aby je potěšil, se ani v soukromých jednáních nesmí projevit v nepříjemném světle. V okamžiku, kdy se k nepříjemným momentům schyluje, zpěvák zmizí. Tehdy ho zastupují jiní. Showbusiness je tvrdá branže, proto se musíte obklopit i lidmi, kteří, když je to nutné, jednají tvrdě. Samozřejmě, někdy to ve vás přímo vře. Ale nikdy to nesmíte dát najevo. Vždycky musíte být schopen se ovládnout," popisoval svůj postoj Gott.

Ačkoliv se své vysněné role neúplatného policisty nikdy nedočkal, na filmovém plátně i v televizních inscenacích se objevoval poměrně často.  Ve většině hrál ale roli "zpěváka" nebo představoval sám sebe. Gott byl hojně obsazován také do pohádek. Nezapomenutelná je jeho role Boha a Lucifera, které ztvárnil ve snímku Z pekla štěstí 2 nebo role kováře v pohádce Když draka bolí hlava. 

Nejdojemnější řeč Jiřiny Bohdalové: Takhle se rozloučila s GottemPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.